Jednym z niezwykle przydatnych produktów domowych, znajdujących swoje zastosowanie w wielu codziennych sytuacjach, jest folia aluminiowa. Pozwala ona owinąć żywność w celu przedłużenia jej świeżości bądź przyspieszenia procesu pieczenia. Niestety podczas używania folii aluminiowej powstaje sporo odpadów, które warto segregować, by chronić środowisko. W jaki sposób to zrobić? Do jakiego worka wyrzucać czystą, a do którego brudną folię? Sprawdź, czytając artykuł.
Czysta folia aluminiowa – do jakiego worka na odpady powinna trafić?
Folia aluminiowa powstaje w wyniku walcowania bloków stopionego aluminium. Ze względu na to, że aluminium jest metalem, wykonane z niego produkty należy wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Przed umieszczeniem w takim pojemniku folii aluminiowej trzeba ją oczyścić z resztek żywności. Mogą one bowiem znacznie utrudnić recykling. Oczyszczony i zużyty produkt wyrzuca się do żółtego pojemnika na śmieci, natomiast pozostałości jedzenia do worka na odpady biodegradowalne.
Brudna folia aluminiowa – gdzie ją wyrzucić?
Zdarza się jednak, że folia aluminiowa jest tak bardzo zabrudzona, że nie da się jej dokładnie oczyścić. W takiej sytuacji niestety nie nadaje się ona do recyklingu i trzeba ją umieścić w worku na odpady zmieszane. Łatwą do oczyszczania z resztek jedzenia folię aluminiową znajdziesz m.in. wśród propozycji marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne.
Na czym polega recykling folii aluminiowej?
Odpowiedni podział aluminiowych odpadów stanowi kluczowy krok podczas recyklingu. Aluminium uważa się za cenny surowiec, który może być wielokrotnie przetwarzany, nie tracąc swoich właściwości. Recykling folii aluminiowej przynosi więc spore korzyści środowisku i pomaga w ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych.
Po segregacji w domu odpady trafiają do sortowni, gdzie aluminium zostaje oddzielone od innych metali i tworzyw sztucznych. Następnie aluminium trzeba poddać procesowi rozdrabniania i oczyszczania. Ostatnia faza polega zaś na topieniu aluminium w piecach, dzięki któremu możliwe jest późniejsze odlewanie, walcowanie oraz tworzenie nowych produktów, takich jak opakowania i folie wykorzystywane w przemyśle i gospodarstwach domowych.
Segregacja folii aluminiowej to obowiązek pozwalający na efektywniejsze wykorzystywanie cennych surowców oraz ochronę środowiska naturalnego przed stopniową degradacją. Działania podejmowane w poszczególnych gospodarstwach domowych z pozoru mogą wydawać się błahe. Z drugiej jednak strony to właśnie od nich rozpoczyna się recykling odpadów mający ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety.