Gdy wczytujemy się w książki na temat rozwoju osobistego, w każdej zaznaczone jest, jak ważne jest praktykowanie wdzięczności. Co to jednak oznacza i jak praktykować wdzięczność? Jednym z najprostszych na to sposobów jest „słoik szczęścia”.
Choć oczywiście niektórzy nazywają go „słoikiem wdzięczności”. O co chodzi? Praktykowanie wdzięczności czy medytacja nie są trudne, ale wielu z nas nie umie się za to zabrać. Bo jak znaleźć 10 minut czasu na posiedzenie w ciszy? Albo wyrażenie, za co jesteśmy wdzięczni.
Słoik wdzięczności. Co to takiego?
Słoik wdzięczności ma nam pomóc w nauczeniu się i praktyce wdzięczności. Zamiast ciągle zapominać o porannym wyrażaniu wdzięczności: za poranek, za nowy dzień, za dobry związek, to zapisujemy sobie to, za co jesteśmy wdzięczni na kolorowych karteczkach. Jest to o tyle dobry sposób, że wtedy już MUSIMY zastanowić się chwilę nad nowym dniem i nad tym, za co jesteśmy wdzięczni. Zapisaną karteczkę wrzucamy do słoika.
Na karteczce należy napisać „Jestem wdzięczna za (i tu podać powód)„. Najlepiej podać od trzech do pięciu powodów. W sytuacji, gdy mamy trudny dzień, warto wpisać coś zupełnie banalnego, choćby to, że mogę iść do kawiarni na kawę. W końcu to banał, ale kto by pomyślał, że nastąpi pandemia, w wyniku której takie małe rzeczy staną się niemożliwe?
Wdzięczność otwiera pełnię i obfitość życia. Przekształca to, co mamy, w jeszcze więcej. Przekształca zaprzeczenie w akceptację, chaos w porządek, zamieszanie w jasność. Może zamienić zwykły posiłek w święto, mieszkanie w dom, nieznajomego w przyjaciela
Melody Beattie, pisarka
Według Melody Beattie wdzięczność pozwala nam na doświadczanie obfitości w życiu, a dzieje się tak dlatego, że dzięki wdzięczności przyciągamy do swojego życia więcej pozytywnych zdarzeń.
Słoik wdzięczności. Jaki wybrać?
Wdzięczność praktykujemy codziennie, więc dobrze by było, by słoik był duży – tak by zmieściło się do niego 365 karteczek. Jeżeli nie masz takiego dużego słoika, możesz wybrać dwa mniejsze, ale podobne wielkością, i postawić po dwóch różnych stronach okna. Ozdobione, z wstążeczką lub przyczepionym serduszkiem będą spełniać nie tylko swoją funkcję, ale stanowić również miłą ozdobę domu.
Słoik wdzięczności. Co to daje?
Co to daje? Co daje wypisywanie zwykłych rzeczy na karteczkach i wrzucanie ich do słoika? Tak, tak, z początku może wydawać się to szalonym pomysłem, niemniej jednak szybko przekonasz się, że codzienna praktyka wdzięczności równa się pozytywne nastawienie do życia i przyciąganie pozytywnych rzeczy.
Jest jeszcze jedna zaleta takiego słoika. Pod koniec roku będziesz mogła przejrzeć karteczki jeszcze raz i zrobić sobie podsumowanie roku. Zobaczyć, co wyszło, co się udało. I z pozytywnym nastawieniem wejść w kolejny rok.
Jak wdrożyć nawyk słoika wdzięczności w życie?
Nie wystarczy jednak samo przygotowanie słoika wdzięczności. Trzeba jednak wyrobić w sobie nawyk, wedle którego zawsze, codziennie, najlepiej o tej samej porze wieczorem, będziemy wrzucać tam karteczkę, na której zapisane będą pozytywne wydarzenia z danego dnia. Ustalenie sobie konkretnej pory pomoże Ci zmobilizować się na początku.
Inne wersje słoika wdzięczności. Jakie są?
Po tym, jak idea słoika wdzięczności dość szybko rozeszła się wśród fanów książek z dziedziny rozwoju osobistego, ktoś wpadł na inny, ale równie genialny pomysł.
Stworzono jeszcze słoiki:
- motywacji – tu na kolorowych karteczkach zapisujemy motywacyjne cytaty na dzień. Zamiast zapisywać codziennie jeden można je przygotować wcześniej i codziennie ciągnąć jeden los
- miłości – w samym słoiku miłości jest kilka wersji. Można na przykład napisać na karteczkach, za co go kochamy albo przygotować na karteczkach niespodzianki. Każda kartka to niespodzianka dla partnera, np. „dzisiaj stawiam kino”, „romantyczna kolacja”. Uwierzcie, to może ubarwić Wasz związek!
Zobacz też: Jak osiągnąć wewnętrzny spokój? Oto sposoby!