Cekiny. Jak je wykorzystać w stylizacjach? fot. Pixabay.com
Cekiny. Jak je wykorzystać w stylizacjach? fot. Pixabay.com

Cekiny to drobne błyszczące kółeczka, które rozświetlą każdą stylizację. Nie uwierzysz, od jak dawna są w modzie! Od starożytności! Uwielbiała je nawet Nefretete, żona faraona Tutenchamona. Jak wykorzystać cekiny w stylizacjach i czy nadają się tylko na sylwestra?

Tu od razu trzeba jasno stwierdzić, że cekiny są dobre nie tylko w sylwestrowych kreacjach, choć właśnie wtedy widzimy ich najwięcej, a sklepy wręcz pękają w szwach od błyszczących sukienek z cekinami. Trzeba jednak wiedzieć, na ile można sobie pozwolić, by z błyskiem nie przesadzić. W sylwestra wszystko dozwolone, a na inne okazje?

Zacznijmy jednak od odrobiny historii. Cekiny pojawiły się już w starożytności, ale wówczas wyglądały nieco inaczej. Były ciężkie i przypominały kolorem złoto. Nazwa cekiny pojawiła się dopiero w XIII wieku, kiedy we Włoszech zaczęto używać określenia zecchino, choć tak naprawdę to słowo oznaczało wenecką monetę.

Na wynalazek maszyny do wytwarzania cekinów wpadł nie kto inny, jak Leonardo da Vinci.

Kiedy rozpoczęła się moda na cekiny? Tu można sięgać do kilku historycznych rozdziałów. Z jednej strony, cekiny były elementem kobiecych strojów w XVII wieku. Z drugiej, prawdziwy szał zaczął się w 1922, gdy odkryto je w… grobowcu Tutenchamona!

Cekiny były ukochanym trendem flapperek, czyli kobiet noszących się w męskim stylu (flapperki miały krótko ścięte włosy i nie nosiły popularnych wtedy u kobiet gorsetów).

Dziś projektanci, używając w swoich strojach cekinów, często inspirują  się gwiazdami:  Eltonem Johnem, Rihanną, Katy Perry itp.

To tyle historii. A teraz: jak nosić cekiny?

Cekiny w sylwestrowych stylizacjach

Cekiny bardzo często pojawiają się w sylwestrowych stylizacjach i tu można zostawić sobie ogromne pole do popisu. Sukienki, spodnie, body czy kombinezony – każdy z tych looków da olśniewające wrażenie.

Czy to jednak oznacza, że cekiny mogą być używane wyłącznie w sylwestrowych stylizacjach?

Cekiny a łączenie tkanin

Absolutnie nie. Jednym z ostatnich trendów jest łączenie tkanin. Można więc natrafić na bawełnianą bluzkę z kieszonką z cekinów lub bawełnianą bluzkę z cekinowymi rękawkami. Taka stylizacja jest casualowa, a jednocześnie dodaje pewnej dozy elegancji.

Cekiny w dodatkach

Cekiny w dodatkach, takich jak szale mogą sprawdzić się w casualowych stylizacjach, ale już cekinowy kapelusz powinniśmy sobie zostawić na wyjątkowe okazje: halloweenowe party, karnawał lub dyskotekę, chociaż zdaniem projektantów modowych noszenie na co dzień cekinów weszło już w modę na tyle, że nie musimy utożsamiać każdego cekinowego ubrania z modą wieczorową.

Cekiny sprawdzą się także w dodatkach, takich jak kapelusze, fot. Pixabay.com
Cekiny sprawdzą się także w dodatkach, takich jak kapelusze, fot. Pixabay.com

Zobacz też: Trendy 2021 roku. Co będzie modne?

Cekiny na karnawał i wyjątkowe okazje

Jeżeli jednak decydujemy się na stylizację, w której cekiny znacząco przeważają zamiast stanowić jedynie dodatek, to uważajmy. Nie zawsze i nie wszędzie. Cekinowa stylizacja nada się na bal studniówkowy, karnawał, dyskotekę czy randkę z ukochanym, ale już na kolację wigilijną – niekoniecznie…. Tu lepiej postawić na szyk i elegancję, ale również… klasykę. Cekiny w połączeniu z subtelną tkaniną powinny zapierać dech w piersiach.

Cekiny a frędzle

Jednym z ostatnich trendów jest połączenie cekinów z frędzlami. To swego rodzaju połączenie stylów: boho i glamour. Na razie jednak nikt tego oficjalnie nie nazwał, że mamy do czynienia w modzie ze stylem boho glam.

Cekiny na paznokcie

Ale cekiny brylują nie tylko w modzie, lecz także w kosmetyce. Coraz częściej zdobione paznokcie to m.in. cekiny.

Nie bój się więc sięgać po ubrania z cekinami. Możesz wyglądać w nich oszałamiająco…

 

Zobacz też:

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here