Jak osiągnąć wewnętrzny spokój? fot. Pixabay.com
Jak osiągnąć wewnętrzny spokój? fot. Pixabay.com

Złość i stres mogą być chwilowe, ale ciągły pośpiech, zabieganie, pracoholizm prowadzą do długotrwałych skutków ubocznych, takich jak wyczerpanie czy depresja. W końcu poddajemy się i marzymy tylko o jednym: by mieć święty spokój. Tylko jak osiągnąć wewnętrzny spokój? Odpowiadamy na to pytanie.

Choć prościej odpowiedzieć na to, jak zapanować nad chwilową złością. Wystarczy na przykład pooddychać (zobacz też: Jak szybko się uspokoić? Co na uspokojenie?) albo zaparzyć melisę. Co jednak, jeżeli chcemy osiągnąć długotrwały stan harmonii i wewnętrzny spokój. Czy to w ogóle możliwe?

Po części tak. Praktykując pewne stany, można doprowadzić do tego, że niewiele będzie mogło nas wyprowadzić z równowagi, bo i my będziemy bardziej świadomi swojej psychiki.

Najpierw jednak trzeba się zmierzyć samemu ze sobą, poznać siebie. I, jak już wspomnieliśmy, praktykować pewne stany.

Uważność

Jeżeli pierwszy raz czytasz o uważności, po lekturze tego tekstu sięgnij po kilka poradników z dziedziny rozwoju osobistego i mindfulness. Tutaj w skrócie przybliżymy Ci, czym jest uważność. Chodzi przede wszystkim o obserwowanie swojego umysłu, bycie w „tu i teraz”, obecność.

Jak ćwiczyć uważność? To bardzo proste, ale wymaga zmiany naszych nawyków i skupienia się na naszych zmysłach.

Na przykład: pijąc kawę, poświęcamy czas tylko rytuałowi picia kawy. Nie biegniemy w tym czasie myślami do tego, co mamy jeszcze do zrobienia, tylko skupiamy się na tym, jaki smak ma kawa. Innymi słowy: jesteśmy w tu i teraz. Żadnej gonitwy. To samo można robić podczas gotowania. Zauważ, że kiedy czytasz, skupiasz się tylko na fabule książki, prawda? Twój umysł jest wolny. To dlatego niektórzy, chcąc oderwać się od problemów, idą do kina lub czytają książkę. Przenoszą się w inny świat, ale to nie znaczy, że łapią dystans do swoich problemów. Zagłębianie się w fabułę innego świata to ucieczka, my mamy ćwiczyć swój umysł tak, by umiał złapać dystans do tego, co trudne (zobacz też: Samotność i izolacja. Jak sobie z tym radzić?).

Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne mają nam pozwolić się zrelaksować. Co ciekawe, teraz lekarze polecają je także osobom, które przebyły COVID-19, gdyż ich organizm jest wyczerpany, a wirus mógł mieć negatywny wpływ na układ nerwowy.

Techniki relaksacyjne to na przykład:

  • oddychanie (skupiamy się wyłącznie na oddechu, próbujemy wyłączyć natok myśli)
  • kolorowanie, malowanie (popularnym hobby jest obecnie malowanie po numerach, takie zajęcia relaksują i uspokajają)
  • wizualizacja (metoda, która sprawdzi się w trudnych sytuacjach, kiedy chcemy rozwiązać jakiś problem – wystarczy wyobrazić sobie pozytywne zakończenie, coś pozytywnego, co chcielibyśmy w swoim życiu)

Postaraj się znaleźć codziennie około 15-20 minut na techniki relaksacyjne.

Medytacja

Zacznij od prostej medytacji. Po prostu usiądź po turecku lub normalnie, z otwartymi dłońmi i wyłącz myśli. Skup się na oddechu, ewentualnie na zapachach i odgłosach, które docierają z zewnątrz.

Są różne rodzaje medytacji, ale to dla osoby początkującej w zupełności wystarczy. Postaraj się znaleźć na medytację chociaż kilka minut dziennie. Efekty przyjdą szybko i będą oszałamiające.

Kontakt z naturą

Osiągnięciu wewnętrznego spokoju sprzyja kontakt z naturą. Wystarczy codziennie półgodzinny, godzinny spacer po parku. Dlaczego po parku. Wpatrywanie się w zieleń – uspokaja.  To raz. Dwa: dowiedziono, że drzewa mają na nas bardzo pozytywny wpływ (zobacz też: Dendroterapia. Co to takiego i dlaczego warto przytulać się do drzew?).

Sport, aktywność fizyczna, joga

Sport to zdrowie – tak się mówi i tak jest. Dlaczego? Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Każdy, kto uprawia sport codziennie, będzie na to żywym dowodem. Sportowcy są zazwyczaj uśmiechnięci i pełni energii. Zacznij więc od godzinnego treningu raz dziennie. Można, a nawet trzeba na początku dać sobie też dzień lub dwa dni wolnego od intensywnego wysiłku fizycznego. Organizm potrzebuje takiego dnia urlopu, by zregenerować mięśnie.

Dzięki jodze lepiej radzimy sobie z sytuacjami stresowymi, fot. Pixabay.com
Dzięki jodze lepiej radzimy sobie z sytuacjami stresowymi, fot. Pixabay.com

W celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju, szczególnie polecana jest joga. To już nie intensywny wysiłek fizyczny, choć oczywiście są też dynamiczne odmiany jogi, ale joga ma wiele właściwości, które właśnie prowadzą nas do poczucia harmonii. Joga pozwala nam lepiej radzić sobie z sytuacjami stresowymi i odzyskać wewnętrzną równowagę.

Jeżeli wdrożysz te wszystkie elementy, o których mowa powyżej, na pewno łatwiej będzie Ci odzyskać wewnętrzny spokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here