Pokój dziecięcy, fot. Pixabay.com
Pokój dziecięcy, fot. Pixabay.com

Jak urządzić pokój dla dziecka? Takie pytanie zadają sobie rodzice, którzy już wiedzą, że za dziewięć miesięcy ich życie zmieni się o 180 stopni. Jak zatem to zrobić? Jak trzeba taki pokój wyposażyć i jakie kolory będą najlepsze dla dziecka? Sprawdź.

Pokój dla dziecka to bardzo ważna przestrzeń, którą powinniśmy też z rozmysłem urządzić. Chodzi bowiem o to, by dziecko w tej przestrzeni czuło się bezpiecznie, by była to też przestrzeń, która pozwoli dziecku się rozwijać.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Kolory

Są opinie, wedle których dziewczynkom bardziej pasuje różowy kolor ścian, a chłopcom – niebieski.  Ale umówmy się, taki podział jest trochę stereotypowy, a chłodny błękit co prawda może i daje poczucie spokoju, ale może również przygnębiać. A to źle.

Dlatego kolor ścian lepiej dobrze przemyśleć. Niech będzie to po prostu stonowany kolor. Nie wybierajmy też „pstrokatości”, bo nie skłania do wyciszenia i relaksu. Kolorowe niech będą zabawki, ale nie twórzmy wszystkich kolorów tęczy na ścianie dziecięcego pokoju.

Ściany powinny mieć stonowaną barwę, fot. Pixabay,com
Ściany powinny mieć stonowaną barwę, fot. Pixabay,com

Jak urządzić pokój dla dziecka? Wyposażenie

Wyposażenie pokoju dla dziecka powinno obejmować przede wszystkim łóżeczko, najlepiej z szafką, do której można schować pościel na zmianę  i potrzebne rzeczy, komodę (również na niezbędne przy dziecku rzeczy oraz na ubranka). Dobrze, by było też miejsce, gdzie możemy przewinąć dziecko.

I oczywiście zabawki. Ten pokój musi emanować przyjazną  atmosferą dla dziecka.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Dywany

Na podłodze koniecznie powinien być położony dywan. Dzieci lubią bowiem bawić się na podłodze, a bez dywanu łatwiej się uderzyć. Jeżeli na podłodze położymy dywan, ewentualnie wykładzinę, nasze dziecko będzie poruszać się po miękkim podłożu.

Warto jednak pamiętać, że dywany należy regularnie prać i odkurzać, ponieważ mogą się w nich gromadzić bakterie i roztocza, a także inne niechciane mikroorganizmy, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Bezpieczeństwo

I najważniejsze: bezpieczeństwo. Gniazdka elektryczne muszą być zabezpieczone, komody nie powinny mieć ostrych kantów, a jeśli już, to nie powinny być one w zasięgu malucha.

Nic nie powinno też wystawać, by dziecko nie uderzyło się o jakiś element.

Kiedy już pokój będzie urządzony, dbaj na bieżąco o bezpieczeństwo malucha. Regularnie sprzątaj zabawki, czyść kurze.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Elementy dodatkowe

Możemy też poszukać takich dodatkowych elementów, które będą  pobudzać kreatywność i edukować od najmłodszych lat. Pamiętajmy jednak, by przyglądać się temu, jak rozwija się młody człowiek i obserwować, co jest dla niego najciekawsze i iść w tym kierunku, który jest dla niego najbardziej interesujący.

W przyszłości, gdy Twoje dziecko trochę podrośnie (tak do trzech lat) możesz zamontować w pokoju dziecięcym drabinkę gimnastyczną. To jedno z tych rozwiązań, dzięki którym jesteśmy w stanie dostarczyć dziecku rozrywki, zabawy, dodatkowych atrakcji, a oprócz tego rozwijać jego motorykę.

Innym kreatywnym rozwiązaniem są tzw. kreatywne ściany, czyli np. ściany w formie tablicy, po której można pisać kredą albo ściany magnetyczne. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło urządzać swój pokój jak chce.  A do tego rysować po ścianach.

Warto też zainwestować w hamak, huśtawkę lub namiot tipi. Twoje dziecko będzie zachwycone!

Obecnie wielu producentów zajmuje się sprzedażą drabinek gimnastycznych nie do fitness klubów, a właśnie do domów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here