Dendroterapia, inaczej również silvoterapia, to terapia drzewami. Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że przytulanie się do drzew ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Niestety, w Polsce wciąż jest to rzadkość.
Dendroterapia (w Polsce zwana też od niedawna drzewolecznictwem) to terapia za pomocą drzew. Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają swoją moc i właściwości, które są dobre dla naszego zdrowia. Niestety, w Polsce dendroterapia nie jest popularna, a ludzie przytulający sie do drzew są często postrzegani jako wariaci.
Mimo tego warto spróbować, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – drzewa mają wiele dobroczynnych właściwości. Jak to możliwe? Drzewa zawierają m.in. fitoncydy (działające bakteriobójczo) i olejki eteryczne (działające odprężająco).
Dendroterapia zaczęła być nieco bardziej popularna po tym, jak bestsellerami stały się książki o cudownych właściwościach kąpieli leśnych. Mowa na przykład o „Sekretnym życiu drzew” Petera Wohllebena czy „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” Qinga Li. Kąpiele leśne to odrobinę coś innego niż dendroterapia, ale mówi praktycznie o tym samym, czyli o dobroczynnej mocy drzew.
Dendroterapia. Właściwości różnych drzew
Na co mają wpływ poszczególne drzewa? Jaki wpływ ma na nas brzoza, a jaki dąb? Sprawdźcie.
- dąb – zmniejsza stres, poprawia krążenie krwi, poprawia pracę mózgu, pamięć i koncentrację, dodaje energii
- lipa – poprawia nastrój, łagodzi stany depresyjne i lękowe, pomaga w niepowodzeniach sercowych
- buk – działa uspokajająco, a jego energia może działać nawet z odległości 10-15 metrów; liście buku też mają zbawienne działanie – łagodzą bóle głowy
- sosna – przywraca wewnętrzny spokój i harmonię, niweluje stres, ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, pomaga przy przeziębieniach
- kasztan – pomaga odzyskać wewnętrzną siłę i wiarę we własne możliwości, zwiększa samoocenę
- modrzew – leczy zaburzenia układu nerwowego, idealny dla melancholików
- topola – daje nam poczucie spokoju i wyciszenia oraz przynosi jasność postrzegania (może być też wampirem energetycznym, dlatego zaleca się sesję nie dłuższą niż 2-3 minuty)
- akacja – dodaje energii i pomaga pozbierać się po życiowych porażkach, przynosi optymizm
- czereśnia – poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpływa na stan naszej cery
- jabłoń – pobudza do działania, ma dobry wpływ na układ krążenia
- śliwa – odpręża, niweluje zmęczenie, działa rozkurczowo.
- wierzba – ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i uspokajające, pomocna przy bolesnych miesiączkach (tu równiez zaleca się krótkie, kilkuminutowe sesje)
Zobacz też: Samotność i izolacja. Jak sobie z tym radzić?
Dendroterapia. Co trzeba wiedzieć?
To, że dendroterapia działa, udowodnili już naukowcy. Zatem to już nie tylko legendy, ale prawda. Spróbuj się przełamać i zobaczyć, jak to działa na Ciebie. Co musisz wiedzieć? Według tych, którzy zajmują się dendroterapią, najlepiej korzystać z mocy drzew popołudniami, w godzinach od 16 do 18. Może być także w innych godzinach, ale nie później niż 3 godziny przed zaśnięciem.
Jeżeli po kontakcie z danym drzewem, zaobserwujesz u siebie ból w określonej części ciała albo niepokój, to znaczy, że należy od tego drzewa odejść i poszukać innego. Drzewo może być chore, stąd nie każde będzie dla Ciebie dobre. Szukaj też tych drzew, które wyglądają na zdrowe.
Zobacz też: Miłorząb japoński: Herbata z miłorzębu. Właściwości zdrowotne
Jeżeli masz jeszcze obawy przed „przytulaniem się” do drzew, to zacznij od kąpieli leśnych, czyli od zwyczajnych spacerów po parkach i lasach. Już sam kontakt z naturą będzie miał na Ciebie pozytywny wpływ.