Dendroterapia, fot. Pixabay,com
Dendroterapia, fot. Pixabay,com

Dendroterapia, inaczej również silvoterapia, to terapia drzewami. Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że przytulanie się do drzew ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Niestety, w Polsce wciąż jest to rzadkość.

Dendroterapia (w Polsce zwana też od niedawna drzewolecznictwem) to terapia za pomocą drzew. Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają swoją moc i właściwości, które są dobre dla naszego zdrowia. Niestety, w Polsce dendroterapia nie jest popularna, a ludzie przytulający sie do drzew są często postrzegani jako wariaci.

Mimo tego warto spróbować, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – drzewa mają wiele dobroczynnych właściwości. Jak to możliwe? Drzewa zawierają m.in. fitoncydy (działające bakteriobójczo) i olejki eteryczne (działające odprężająco).

Dendroterapia zaczęła być nieco bardziej popularna po tym, jak bestsellerami stały się książki o cudownych właściwościach kąpieli leśnych. Mowa na przykład o „Sekretnym życiu drzew” Petera Wohllebena czy „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” Qinga Li. Kąpiele leśne to odrobinę coś innego niż dendroterapia, ale mówi praktycznie o tym samym, czyli o dobroczynnej mocy drzew.

Dendroterapia. Właściwości różnych drzew

Na co mają wpływ poszczególne drzewa? Jaki wpływ ma na nas brzoza, a jaki dąb? Sprawdźcie.

  • dąb – zmniejsza stres, poprawia krążenie krwi, poprawia pracę mózgu, pamięć i koncentrację, dodaje energii
  • lipa – poprawia nastrój, łagodzi stany depresyjne i lękowe, pomaga w niepowodzeniach sercowych
  • buk – działa uspokajająco, a jego energia może działać nawet z odległości 10-15 metrów; liście buku też mają zbawienne działanie – łagodzą bóle głowy
  • sosna – przywraca wewnętrzny spokój i harmonię, niweluje stres, ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, pomaga przy przeziębieniach
  • kasztan – pomaga odzyskać wewnętrzną siłę i wiarę we własne możliwości, zwiększa samoocenę
  • modrzew – leczy zaburzenia układu nerwowego, idealny dla melancholików
  • topola – daje nam poczucie spokoju i wyciszenia oraz przynosi jasność postrzegania (może być też wampirem energetycznym, dlatego zaleca się sesję nie dłuższą niż 2-3 minuty)
  • akacja – dodaje energii i pomaga pozbierać się po życiowych porażkach, przynosi optymizm
  • czereśnia – poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpływa na stan naszej cery
  • jabłoń – pobudza do działania, ma dobry wpływ na układ krążenia
  • śliwa – odpręża, niweluje zmęczenie, działa rozkurczowo.
  • wierzba – ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i uspokajające, pomocna przy bolesnych miesiączkach (tu równiez zaleca się krótkie, kilkuminutowe sesje)

Zobacz też: Samotność i izolacja. Jak sobie z tym radzić?

Przytulanie się do drzew może rodzić pewne obawy, ale spróbuj się przełamać, fot. Pixabay.com
Przytulanie się do drzew może rodzić pewne obawy, ale spróbuj się przełamać, fot. Pixabay.com

Dendroterapia. Co trzeba wiedzieć?

To, że dendroterapia działa, udowodnili już naukowcy. Zatem to już nie tylko legendy, ale prawda. Spróbuj się przełamać i zobaczyć, jak to działa na Ciebie. Co musisz wiedzieć? Według tych, którzy zajmują się dendroterapią, najlepiej korzystać z mocy drzew popołudniami, w godzinach od 16 do 18. Może być także w innych godzinach, ale nie później niż 3 godziny przed zaśnięciem.

Jeżeli po kontakcie z danym drzewem, zaobserwujesz u siebie ból w określonej części ciała albo niepokój, to znaczy, że należy od tego drzewa odejść i poszukać innego. Drzewo może być chore, stąd nie każde będzie dla Ciebie dobre. Szukaj też tych drzew, które wyglądają na zdrowe.

Zobacz też: Miłorząb japoński: Herbata z miłorzębu. Właściwości zdrowotne

Jeżeli masz jeszcze obawy przed „przytulaniem się” do drzew, to zacznij od kąpieli leśnych, czyli od zwyczajnych spacerów po parkach i lasach. Już sam kontakt z naturą będzie miał na Ciebie pozytywny wpływ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here