Wypalenie zawodowe, fot. Pixabay.com
Wypalenie zawodowe, fot. Pixabay.com

Wypalenie zawodowe to nie to samo co przemęczenie czy wyczerpanie. To raczej stan, kiedy praca, która wcześniej była dla nas satysfakcjonująca, przestała przynosić nam radość.

Wypalenie zawodowe objawia się nie tylko stresem, niepokojem i innymi psychicznymi objawami, lecz także objawami somatycznymi, np. bóle głowy i bóle brzucha.

Wypalenie zawodowe. Co to jest?

Wypalenie zawodowe to stan, gdy praca przestała nas cieszyć, nawet jeżeli wcześniej sprawiała nam radość i satysfakcję. Czujemy się wtedy „wypaleni”, bez weny twórczej, bez zaangażowania. Oczywiście, wiąże się to także z wyczerpaniem i zmęczeniem. To też nie to samo, co niechęć do danej pracy z powodu złego traktowania. Jeżeli pracodawca nas oszukał lub źle nas traktuje, to oczywiste jest, że nie będzie nam się chciało angażować w daną pracę i będziemy szukać innych możliwości rozwoju zawodowego i innego miejsca pracy. W przypadku wypalenia zawodowego przyczyną jest najczęściej pracoholizm, przemęczenie lub seria stresowych sytuacji.

Wypalenie zawodowe. Objawy

Wypalenie zawodowe może przejawiać się w sposób fizyczny lub psychiczny. Wypalenie wpływa bowiem nie tylko na naszą psychikę, ale również na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Dlatego warto porządnie się zastanowić, zanim wpadniemy w pułapkę pracoholizmu i weźmiemy na siebie mnóstwo obowiązków. Dobrze jest bowiem mieć  czas dla siebie i czas na odpoczynek.  To ważne, także dla naszego zdrowia.

Poniżej znajdziecie listę objawów wypalenia zawodowego. Umieściliśmy tutaj zarówno objawy fizyczne, jak i objawy psychiczne (w dwóch odrębnych kategoriach):

Objawy fizyczne:

  • ból głowy
  • ból brzucha
  • bezsenność
  • ból w klatce piersiowej
  • problemy z budzeniem się do pracy
  • spadek odporności
  • chroniczne zmęczenie
  • trudności z koncentracją

Objawy psychiczne

  • stany lękowe
  • niepokój
  • depresja
  • nerwowość
  • impulsywność

Niestety, wypalenie zawodowe może przekładać się na problemy osobiste, bo nerwowość i impulsywność powodują, że gorzej układa nam się we wszelkich relacjach z ludźmi, nie tylko z osobami z otoczenia zawodowego, ale także z partnerem czy przyjaciółmi. Do tego dochodzi jeszcze nieustanny brak czasu. A brak czasu na relacje może skutkować utratą relacji.

Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czasem potrzebujemy po prostu odpoczynku, fot. Pixabay.com
Czasem potrzebujemy po prostu odpoczynku, fot. Pixabay.com

Wypalenie zawodowe. Jak leczyć?

Czy warto zmieniać od razu pracę lub się przebranżawiać? Opinie są różne, ale to może nie być dobra decyzja. Co jeśli nie spodoba Ci się w innej branży, w innej pracy i będziesz potem żałować swojej decyzji? Żałować na przykład tego, że zamiast pójść na dłuższy urlop i odpocząć, zrezygnowałeś z czegoś, co lubisz?

Zobacz też: Kiedy zmienić pracę? To powinno dać Ci do zastanowienia!

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pójście na dłuższy, nawet 3-tygodniowy urlop, o ile to możliwe, wyciszenie się, poukładanie sobie pewnych spraw w głowie, poświęcenie czasu na odpoczynek.

Innym rozwiązaniem jest po prostu przeorganizowanie czasu. Koniec z pracoholizmem. Po pracy żadnej pracy, tylko spacer i medytacja (zobacz też: Jak osiągnąć wewnętrzny spokój? Oto sposoby!). Wdrożenie tych dwóch rzeczy do regularnych nawyków może całkowicie odmienić Twoje życie. Jeżeli nie masz samodyscypliny do samodzielnych spacerów, adoptuj psa. Nauczy Cię obowiązku, poświęcania czasu sobie (i jemu), a jednocześnie przyniesie dużo szczęścia.

W ostateczności można udać się na psychoterapię.

Nie warto rezygnować z pracy, którą lubisz, jeżeli to tylko kwestia poukładania sobie pewnych rzeczy we własnym umyśle. Czasami po prostu potrzebujemy dłuższego odpoczynku, by wrócić do dawnej formy.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here