Jaką patelnię wybrać? fot. Pixabay.com
Jaką patelnię wybrać? fot. Pixabay.com

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń i powinna być dobrze wyposażona. Dobre posiłki powstają na dobrej jakości garnkach i patelniach. Ale tu powstaje pytanie: jaką patelnię wybrać, by była jak najlepsza i by nie przywierało do niej jedzenie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie patelni.

Pomyśl, ile czasu spędzasz w kuchni i jak ważne jest dla Ciebie zdrowe jedzenie. Jeżeli częściej sama przyrządzasz jedzenie aniżeli korzystasz z cateringu czy zamawiasz na wynos, to warto zaopatrzyć się w dobrej jakości garnki i patelnie.

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze patelni, to przede wszystkim:

  • materiał, z jakiego jest wykonana
  • przeznaczenie (na jakiego rodzaju kuchenki))
  • funkcja (jakie potrawy chcemy na niej przygotowywać?)
  • posiadanie nieprzywierającej powłoki
  • cena

Jaką patelnię wybrać? Materiał

Patelnia może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nich ma wady i zalety. Niżej opiszemy pokrótce, jakie.

Rodzaje patelni

  • patelnie teflonowe
  • patelnie ceramiczne
  • patelnie żeliwne
  • patelnie stalowe
  • patelnie granitowe
  • patelnie szklane

Patelnie teflonowe są bardzo popularne, także ze względu na niską cenę. Niestety, jeśli coś nam się przypali, to trudno się je zmywa, a tego rodzaju patelnie nie nadają się do mycia w zmywarce. Teflon łatwo się też ściera, a związki wydzielane przez ten materiał mogą być szkodliwe dla zdrowia. Do smażenia nie trzeba używać dużych ilości tłuszczu.

Patelnie ceramiczne są bardzo dobre, odporniejsze niż teflonowe, znoszą bardzo wysokie temperatury (do 400 stopni Celsjusza). Można je także mrozić do -20 stopni. Mają nieprzywierającą powłokę, ale nie jest ona całkiem odporna na zarysowania. Podczas smażenia nie wydzielają się żadne szkodliwe związki. Są umiarkowanie tanie.

Patelnie żeliwne są bardzo wytrzymałe, ale też ciężkie. Mogą służyć przez nawet dekadę. Eksperci twierdzą, że podkreślają smak, bo wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów. Idealne do duszenia mięsa, często wybierają je prawdziwi kucharze. Takie patelnie są jednak bardzo drogie – mogą kosztować od 100 do nawet 1500 złotych.

Patelnie stalowe to kolejny rodzaj patelni, chętnie wybierany przez prawdziwych kucharzy. To dlatego, że są po prostu niezniszczalne. A do tego bezpieczne dla zdrowia.

Patelnie granitowe są chętnie wybierane przez tych, którzy cenią nie tylko praktyczność, ale także design i oryginalność. Ale nie tylko wygląd jest atutem tego rodzaju patelni. Patelnie granitowe są bardzo odporne i wytrzymałe. Można na nich smażyć, używając niewielkich ilości tłuszczu.

Patelnie szklane są używane rzadko. Natomiast będą dobrym wyborem dla alergików, ponieważ nie zawierają niklu, chromu ani ołowiu. Można jej używać także w piekarniku i myć w zmywarce. Niemniej jednak są mniej odporne, łatwo coś utłuc lub uszczerbić.

Jaką patelnię wybrać? Przeznaczenie

Wybierając patelnię, sprawdź oznaczenia na opakowaniu. Nie każda patelnia nadaje się na kuchenkę indukcyjną!

Nie zapomnij sprawdzić, na jaką kuchenkę jest przeznaczona dana patelnia, fot. Pixabay.com
Nie zapomnij sprawdzić, na jaką kuchenkę jest przeznaczona dana patelnia, fot. Pixabay.com

Jaką patelnię wybrać? Funkcja

W sklepach dostępne są różne rodzaje patelni. Nie chodzi tylko o rozmiar. Na innej patelni smaży się omlety i naleśniki, na innej (głębszej) mięso. Są też patelnie grillowe, z karbowanym dnem. Dzięki nim będziemy mogli grillować mięso w każdej chwili. Są też patelnie-foremki, z odpowiednio wyżłobionym dnem – do smażenia jajek i placuszków. I oczywiście coraz popularniejsze woki – obowiązkowy element dla miłośników kuchni azjatyckiej.

Jaką patelnię wybrać? Nieprzywierająca powłoka

Warto zwrócić uwagę, czy upatrzona patelnia posiada grubszą, nieprzywierającą powłokę. Dzięki niej podczas smażenia na dnie patelni nie będą przyklejać się kawałki jedzenia, które potem trudno zmyć.

Zobacz też: Na czym najlepiej smażyć? Oliwa czy olej?

Jaką patelnię wybrać? Cena

Pamiętaj, że wraz z jakością idzie cena. Ta zasada obowiązuje prawie wszędzie, także w kuchni. Być może nie warto przyoszczędzać na czymś, co może nam służyć przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here