Jak pracować w pociągu? Fot. Pixabay.com
Jak pracować w pociągu? Fot. Pixabay.com

Wyjazdy w delegacje wymagają od nas pracy w różnych warunkach, także w trasie. Na przykład wtedy, gdy jedziemy pociągiem. Co trzeba wiedzieć o pracy w pociągu? Jak pracować, będąc w trasie w pociągu? Nie jest to proste, ale  mamy dla Was kilka rad i podpowiemy Wam dzisiaj, na co trzeba zwrócić uwagę, by pracować efektywnie w pociągu.

Praca w pociągu to nie jest dobra opcja dla osób, które cenią sobie wyjątkowo luksusowe warunki, na przykład ciszę i spokój, ale trzeba przyznać, że komfort podróży pociągami w ostatnim czasie w Polsce bardzo się poprawił. I nawet praca w pociągu wcale nie jest taka niekomfortowa. O czym trzeba pamiętać? Jak pracować, będąc w trasie w pociągu? O czym trzeba wiedzieć?

Wygodnie się ubierz

Jeżeli nawet jedziesz w delegację, to na podróż załóż wygodny strój. Na pewno przyznasz, że lepiej pracuje się w dresach czy nawet jeansach aniżeli w garsonce, mając na stopach szpilki. Jeżeli jedziesz na oficjalne spotkanie, przebrać się możesz nawet w jakiekolwiek toalecie w galerii handlowej po wyjściu z pociągu.

Stwórz sobie dobre warunki

Po pierwsze, stwórz sobie dobre, komfortowe – oczywiście na ile to możliwe – warunki. Możesz wybrać pierwszą lub drugą klasę. Pierwsza klasa składa się z przedziałów, które nierzadko mają stoliki. To opcja dla osób, które lubią pracować przy biurku. Warto jednak przypomnieć, że warunki w drugiej klasie znacznie się poprawiły. Cena jest niższa, a wybierając wagon przedziałowy mamy również komfort pracy. O ile oczywiście nie dosiądzie się do niego pięć innych osób. W drugiej klasie mamy przedziały, ale stoliki są wyjątkowo małe, nie zmieścisz tam laptopa. Musisz wtedy pracować, mając laptop na kolanach. Nie dla każdego to jest dobra opcja. Niektórzy po prostu muszą pracować przy biurku. Wtedy lepiej wybrać pierwszą klasę. Załóżmy jednak, że nie musisz mieć biurka, a przedział jest pusty i możesz rozłożyć nogi na jednym z siedzeń, położyć laptopa na kolanach, a myszkę na stoliku przy siedzeniu przy oknie. Wygodnie, prawda?

Zapewnij sobie dostęp do Internetu

Oczywiście, w wielu pociągach znajduje się WiFi. PKP Intercity współpracuje z T-Mobile i jest tam dostęp do bezprzewodowego Internetu. W POLREGIO też bardzo często jest bezpłatny Internet. Internet jest też w każdym pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Internet jest też w większości pociągów Kolei Dolnośląskich. To tylko przykłady.

Oczywiście zawsze bezpieczniejszym rozwiązaniem jest mieć w rezerwie Internet w telefonie, który można udostępnić pobliskiemu urządzeniu. Ale to też nie gwarantuje nieprzerwanej pracy. Zresztą, o tym za chwilę…

Najważniejsze to mieć dostęp do Internetu, fot. Pixabay.com
Najważniejsze to mieć dostęp do Internetu, fot. Pixabay.com

Licz się z przerwami

Pamiętaj również o tym, że na trasie zawsze znajdą się takie miejsca, w których pada zasięg. I nie ma innej opcji – wtedy musisz sobie zrobić przymusową przerwę od pracy. Z tego powodu radzimy, by nie organizować telekonferencji, spotkań na Teamsach czy na Skypie z innymi pracownikami w czasie podróży pociągiem, a rozpoczętą pracę co jakiś czas zapisywać, by nie utracić danych w czasie zapisywania akurat w momencie, kiedy stracimy zasięg. Po co się denerwować, że nasz czas i praca poszły na marne?

Zobacz też: Wypalenie zawodowe. Co to jest, jakie objawy, jak leczyć?

Spróbuj się wyciszyć

Jazda pociągiem to szum kół pociągu, przechodzący korytarzem ludzie, rozmowy innych osób w przedziale. Zrób coś, co pozwoli Ci się wyciszyć. Jeśli Ci to pomoże, załóż słuchawki.

Jeżeli jedziesz w wagonie przedziałowym, zamknij drzwi od przedziału i okno w swoim przedziale. To powinno dać Ci namiastkę  ciszy.

W podróży pociągiem – wbrew pozorom – da się bardzo efektywnie pracować. Pamiętaj tylko, żeby wysiąść na odpowiedniej stacji…

Zobacz też: Praktyka a staż. Czym to się różni i co lepiej wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here