Praktyka czy staż? Oto jest pytanie, fot. Pixabay.com
Praktyka czy staż? Oto jest pytanie, fot. Pixabay.com

Szukając swojej pierwszej pracy, szybko się zorientujesz, że pracodawcy biorą pod uwagę przede wszystkim doświadczenie. Tylko skąd je wziąć? Mamy na to sposób: jeszcze w czasie studiów zdecyduj się na praktykę albo staż. Jaka jest różnica między praktyką a stażem? Co lepiej wybrać: praktykę czy staż? Sprawdź.

Skoro w CV tak ważne jest doświadczenie, to lepiej je zebrać jak najwcześniej. A możemy to zrobić praktycznie tylko albo podejmując pierwszą pracę już na studiach czy nawet w liceum, albo idąc w czasie studiów na liczne staże i praktyki.

Zresztą, w programie studiów zawsze są obowiązkowe praktyki zawodowe. W ten sposób już na etapie akademickim młodzi ludzie są przygotowywani do tego, by sprawdzać się także w warunkach zawodowych. W końcu co innego teoria, a co innego praktyka.

Są jednak praktyki i staże. Czym się różnią? Co lepiej wybrać? Kiedy idziemy na praktykę, a kiedy na staż?  Gdzie można zarobić, a gdzie nie? Czy warto iść na bezpłatną praktykę?

Praktyka a staż. Czym to się różni?

Czym różni się praktyka od stażu? Praktyka nie wymaga od nas aż tak dużo. Możemy umówić się z pracodawcą na „dochodzenie” do pracy na jakiś określony czas (np. 2-3 godziny) i wykonywanie w tym czasie określonych zadań. Zwykle praktyki są bezpłatne – to znaczy, że pracodawca nie płaci nam za wykonaną pracę. Praktyki trwają najdłużej trzy miesiące.

Staż jest bardziej wymagający. Przeważnie jest to normalny, 8-godzinny dzień pracy. Można więc podjąć się go w czasie wakacji, bo staż trwa od 3 do 6 miesięcy. Oczywiście potem, jeśli pracodawca będzie zadowolony z efektów naszej pracy, może nas zatrudnić. Większość staży jest płatna – to znaczy, że pracodawca zapłaci nam za wykonaną pracę. Niemniej jednak i tu warto uważać, bo w ogłoszeniach o pracę, kiedy widzimy słowo „staż”, może kryć się pod tym pewien haczyk. Może się na przykład okazać, że pracodawca nie określi jasno, że staż jest bezpłatny, dowiemy się tego dopiero przed podpisaniem umowy. Cóż to będzie za rozczarowanie…

Istnieją pewne różnice między praktyką a stażem, fot. Pixabay.com
Istnieją pewne różnice między praktyką a stażem, fot. Pixabay.com

W ramach programu studiów jeden z przedmiotów do zaliczenia to właśnie praktyki zawodowe. Uczelnie mają podpisane umowy z konkretnymi firmami, które przyjmują studentów na praktyki. Student najczęściej sam może dokonać wyboru, do jakiej firmy pójdzie realizować praktykę zawodową w ramach programu swoich studiów. Studenci muszą wtedy wypełniać dziennik praktyk zawodowych, w którym opisują swoje zadanie, a ocenia ich na koniec pracodawca. To tzw. wstęp do pracy. Praktyki zawodowe w ramach studiów są bezpłatne.

Czy warto iść na bezpłatną praktykę?

Z jednej strony może się wydawać, że praca za darmo to bez sensu. Z drugiej, jeżeli jesteśmy młodzi, na etapie studiów, mamy za co żyć albo utrzymują nas rodzice, to udział w takiej praktyce będzie nieocenionym przeżyciem, które pozwoli nam się przygotować do zawodu, zebrać doświadczenie do CV i być może  także wyrobić sobie kontakty zawodowe. A te mogą zaprocentować na przyszłość.

Zobacz też: Umowa na okres próbny. Co musisz wiedzieć?

Praktyka a staż. Co lepiej wybrać?

Z punktu widzenia zbierania doświadczenia zawodowego, które potem możemy umieścić w CV, to bez różnicy, czy wybierzemy praktykę czy staż. W obu przypadkach pracodawca może nas docenić i zaproponować dalszą współpracę, jeżeli się sprawdzimy.

Z pragmatycznego punktu widzenia dobrze jest załapać się na płatny staż, ponieważ wówczas można dorobić do pensji albo stypendium. Warto jednak pamiętać, że każda praca wymaga czasu i zaangażowania. Decydując się na krok w przyszłość, a więc zbieranie doświadczenia zawodowego, możemy nie mieć czasu ani siły na studenckie imprezy…

Zobacz też: Jaką patelnię wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here