Umowa na okres próbny, fot. Pixabay.com
Umowa na okres próbny, fot. Pixabay.com

Umowa na okres próbny to rodzaj umowy o pracę. I chociaż jest to umowa o pracę, to nie możemy czuć się bezpiecznie i stabilnie tak jak np. w przypadku umowy o pracę na czas określony. Co daje umowa na okres próbny, ile przysługuje nam urlopu i jakie są warunki na umowie na okres próbny? Sprawdź szczegółowe informacje o umowie na okres próbny.

Pracodawcy najczęściej wybierają całą możliwą procedurę, tzn. najpierw zatrudniają pracownika na umowie na okres próbny, potem pracownik jest na umowie na czas określony, a dopiero na końcu otrzymuje umowę na czas nieokreślony. Pracodawca nie może po przejściu wyżej wymienionych etapów (umowy na okres próbny i umowy na czas określony) nie dać pracownikowi umowy na czas nieokreślony.

Pracodawcy najczęściej wyczerpują całą tę procedurę. Umowa na okres próbny daje pracodawcy również możliwość sprawdzenia, czy dany pracownik spełnia jego oczekiwania. Jeżeli nie, po minionym okresie (na przykład po upływie trzech miesięcy) będzie mógł zrezygnować z danego pracownika, nie przedłużając mu umowy i zatrudnić inną osobę na to stanowisko – osobę, która wyda mu się bardziej kompetentna, uzdolniona czy pracowita.

Pracodawca nie może powtórnie nawiązać z daną osobą umowy na okres próbny, jeżeli dana osoba ma być zatrudniona na to samo stanowisko.

Umowa na okres próbny. Ile obowiązuje?

Umowa na okres próbny maksymalnie może wynosić 3 miesiące. Są jednak też inne opcje. Oto wszystkie możliwości:

  • 2 tygodnie
  • 1 tydzień
  • 3 miesiące

Zobacz też: Kiedy zmienić pracę? To powinno dać Ci do zastanowienia!

Czy powinniśmy się zrażać, jeżeli pracodawca proponuje nam umowę na okres próbny?  Absolutnie nie! To pełne prawo pracodawcy. Tym bardziej, że jeżeli nie zna Twoich możliwości, to może chcieć się przekonać, czy się sprawdzisz.  Nie świadczy to jednak o jego złej woli. Jeżeli okaże się, że masz odpowiednie umiejętności, pracodawca na pewno zaproponuje Ci umowę na czas określony.

Co powinna zawierać umowa na okres próbny?

Umowa na okres próbny, jak każda umowa, powinna zawierać podstawowe informacje o danej pracy. To przede wszystkim:

  • rodzaj pracy wykonywanej przez danego pracownika
  • miejsce wykonywania danej pracy (w obecnych pandemicznych warunkach pracodawca może zażyczyć sobie, żeby pracownik wykonywał pracę całkowicie lub częściowo zdalnie)
  • godziny pracy,
  • termin, w którym nastąpi początek pracy.

Umowa na okres próbny. Jaki okres wypowiedzenia?

Na tej samej zasadzie są trzy możliwości co do okresu wypowiedzenia.  Okres wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni robocze, jeśli umowa została zawarta na 2 tygodnie
  • 1 tydzień, jeśli umowa została zawarta na dłużej niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeśli umowa została zawarta na 3 miesiące.

Z tego też powodu umowa na okres próbny nie jest dla pracownika najkorzystniejsza. Jeżeli pracodawca uzna, że chce jednak zmienić osobę na dane stanowisko, na znalezienie nowej pracy mielibyśmy maksymalnie 2 tygodnie. To dość mało.

Na umowie na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi maksymalnie 2 tygodnie, fot. Pixabay.com
Przy umowie na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi maksymalnie 2 tygodnie, fot. Pixabay.com

Umowa na okres próbny a ciąża

Pracownice w ciąży są szczególnie chronione, przynajmniej do dnia porodu. Jeżeli umowa na okres próbny została zawarta na co najmniej miesiąc i miałaby wygasnąć po upływie 3. miesiąca ciąży, to pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do momentu porodu.

Potem jednak młoda matka musiałaby pobierać zasiłek macierzyński.

Zobacz też: Badania okresowe. Co musisz wiedzieć, kiedy masz przed sobą badania okresowe?

Umowa na okres próbny nie jest najkorzystniejsza i warto się starać, by jednak pracodawca dał nam umowę na czas określony, a najlepiej na czas nieokreślony, bo dopiero ta ostatnia umowa daje nam poczucie stabilności.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here