Samotność, fot. Pixabay.com
Samotność, fot. Pixabay.com

Samotność i izolacja to coś, co dotyka nas w obecnych czasach jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Głównie z powodu pandemii koronawirusa, która wymusiła dystansowanie się, zamykanie się w domach, izolację i rzadsze kontakty społeczne lub całkowity ich brak. Single w obecnych czasach mają najgorzej. Jak radzić sobie z problemem samotności. Przeczytaj.

Samotność bardzo często może prowadzić do depresji. To stan osamotnienia, poczucia braku, poczucia braku bliskości. To coś, co zaburza również poczucie bezpieczeństwa, bo najbardziej stabilnie czujemy się wtedy, gdy mamy oparcie w drugiej osobie, gdy możemy na kogoś liczyć.

Pomińmy w tym miejscu samotność z wyboru. Oczywiście, są ludzie, którzy może lepiej się czują sami albo z jakiegoś powodu zamknęli się na relacje i wolą obecny stan.

Niemniej jednak w większości przypadków samotność nie jest wynikiem własnego wyboru, a po prostu losu i splotu określonych wydarzeń w życiu, które spowodowały, że do tej pory nie znaleźliśmy jeszcze partnera.

Jak sobie radzić, gdy samotność naprawdę nam doskwiera?

Staraj się myśleć pozytywnie

Samotność często wywołuje w nas poczucie bycia ofiarą losu, ofiarą życia. Czujemy się skrzywdzone przez los, a wszyscy, którzy próbują do nas wyciągnąć pomocną dłoń albo próbują nawiązać jakąś relację, są z gruntu źli. Takie myślenie to zasadniczy błąd i zamyka nas na to, co może okazać się naprawdę piękne, na nową relację. Przecież „nie każdy facet to świnia” – przerobimy w tym miejscu słowa piosenki. To, że w przeszłości ktoś nas skrzywdził, nie oznacza, że znów zostaniemy skrzywdzone.

I jeszcze jedno: nie fiksuj się na myśleniu w rodzaju: „już nigdy nie znajdę sobie faceta”, „moje życie to pasmo porażek”. Powtarzając te słowa, powtarzasz schematy, utrwalasz poczucie, że naprawdę tak jest. Oddziel przeszłość od przyszłości.

Samotność może prowadzić do depresji, fot. Pixabay.com
Samotność może prowadzić do depresji, fot. Pixabay.com

Znajdź kogoś, kto Cię inspiruje

Możesz przeczytać ten artykuł, ale mając doła, niekoniecznie uwierzysz, że to naprawdę działa. Dlatego poszukaj kogoś, kto mając podobne doświadczenia co Ty, opisuje je i podpowiada, jak sobie z tym radzić. Ktoś, kogo uznasz za inspirację, stanie się Twoim wzorem do naśladowania i zmieni Twój sposób myślenia. Obecnie jest dużo blogerów, którzy działają w obszarze psychologii i rozwoju osobistego. Klaudia Pingot, Dagmara Skalska – to tylko przykłady. Znajdź swoją inspirację.

Rozpieść siebie

Pozwól sobie odpocząc i się zrelaksować. Pójdź do SPA, do kosmetyczki, na masaż. Spraw, by działo się to regularnie. SPA – chociaż raz na dwa tygodnie, kosmetyczka – raz w tygodniu. Dbając o swoje ciało, dbasz o siebie i czujesz się lepiej. Sprawdź na sobie.

Wyprowadź siebie na spacer

„Wyprowadź siebie na spacer” – pisze Beata Pawlikowska. Nawet jeżeli nie masz psa. Przytul się do drzewa. Nie żartujemy. Dendroterapia to jeden ze sposobów uzdrawiania swojej duszy. Bliskość natury da Ci spokój i wyciszenie. Odnajdziesz dzięki temu swoje tu i teraz.

Znajdź sobie nowe hobby

Znajdź sobie nowe hobby, nową pasję, która zajmie Twoją głowę, dzięki której poczujesz się lepiej i nie będziesz mieć tak dużo czasu na rozpamiętywanie tego, co wydarzyło się w przyszłości. Być może pasja z czasem przekształci się w zawód? Kto wie? To może być na przykład malowanie (obecnie można znaleźć coś takiego jak malowanie po cyferkach, dzięki czemu każdy, nawet ten, kto dopiero zaczyna, może spróbować swoich sił w malarstwie) albo wykonywanie handmade’owej biżuterii. A może chcesz nauczyć się wreszcie gotować? Świetnym nowym hobby będzie także sport – koniecznie znajdź sobie taką dyscyplinę, której jeszcze nigdy nie próbowałaś, a najlepiej taką, której trochę się boisz. Dzięki temu przełamiesz swój strach, poczujesz się bardziej odważna i cały świat będzie leżeć przed Tobą otworem.

Zaplanuj podróż

Teraz to niemożliwe, ale w przyszłości… Dlaczego by nie? Podróżowanie otwiera nam nowe możliwości. Dzięki temu poznajemy nowych ludzi z innych kultur, którzy pokazują nam to, czego normalnie nie jesteśmy w stanie dostrzec. Każda podróż to lekcja, dlatego nie bój się otworzyć zeszyt…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here