Dlaczego warto mieć psa? fot. Pixabay.com
Dlaczego warto mieć psa? fot. Pixabay.com

Zastanawiasz się nad kupnem lub adopcją psa, ale wciąż nie jesteś przekonana do tego pomysłu? Po przeczytaniu tego artykułu możliwe, że rozwiejesz swoje wątpliwości. Naprawdę warto mieć psa. Dlaczego?

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Te zwierzęta są stworzone do tego, by towarzyszyć człowiekowi, choć nie zawsze tak było. Psy zostały udomowione około 10-30 tysięcy lat temu.

Jest bardzo wiele powodów, dla których warto mieć psa. Z jednej strony wydaje nam się, że to odpowiedzialność, duży obowiązek i oczywiście w pewnym sensie tak jest. Ale z drugiej strony, jest bardzo dużo pozytywnych stron tego medalu: częściej wychodzisz, częściej poznajesz nowych ludzi i jesteś spokojniejsza i szczęśliwsza. Nie żartujemy, to fakty!

Dlaczego warto mieć psa? Oto najważniejsze powody.

Pies to endorfiny

Naukowcy udowodnili, że przytulanie i głaskanie psa, a także po prostu kontakt ze zwierzęciem wyzwala w nas endorfiny. Wyzwala się także oksytocyna. Samo przytulenie się do psa może uspokajać. Zauważ, że właściciele psów są dużo spokojniejsi i radośni. Pies zawsze podchodzi, kiedy rozpoznaje trudne emocje właściciela, najczęściej chce go pocieszyć na swój sposób.

To dlatego poleca się psy osobom z depresją – adopcja takiego zwierzaka może poprawić stan psychiczny człowieka (zobacz też: Jak osiągnąć wewnętrzny spokój? Oto sposoby!).

Psy uczą dzieci odpowiedzialności

Być może ten nagłówek brzmi nieco kontrowersyjnie, ale prawda jest taka, że jeżeli pozwolimy dziecku mieć psa, to ono nauczy się odpowiedzialności. Oczywiście, jeżeli sami jako rodzice odpowiednio je do tego przygotujemy.

Psy uczą dzieci odpowiedzialności, fot. Pixabay.com
Psy uczą dzieci odpowiedzialności, fot. Pixabay.com

Fitness z psem

Zamiast zwykłego treningu w klubie fitness możesz wybrać bieganie lub jazdę na rowerze z psem. Zresztą, już sam długi spacer to dawka ruchu, której wielu, nie posiadając psa, sobie dostarcza. A tu nie trzeba już się zmuszać. Pies to obowiązek, tak samo spacery z nim.

Zapobiega chorobom

Brzmi niewiarygodnie? Tak wynika z badań naukowców. I to różnych badań. Jeżeli masz małe dziecko, możesz być pewien, że rzadziej będzie łapać przeziębienia, może też chronić przed astmą i alergiami.  Według badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego rozwija się w naszym organizmie bakteria, która chroni przed infekcjami dróg oddechowych.

Właściciele psów maja niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Mają też większe szanse na przeżycie po zawale, jak dowodzą badania naukowców z Belfastu.

Psy mogą też wykryć za pomocą węchu nowotwór oraz atak epilepsji, zanim on nastąpi.

Kontakty towarzyskie

Dzięki swojemu psu poznajesz więcej ludzi. Pies nie ma bowiem żadnych oporów, by w swoim psim języku, czyli za pomocą węchu przywitać się z innym psem. A właściciele poznają się przy okazji… Kto wie, ile związków właśnie tak się rozpoczęło…

Najwierniejszy przyjaciel

Zawsze pierwszy wita Cię, gdy wchodzisz do domu. I zawsze wywołuje to uśmiech na Twojej twarzy. Z partnerem czy partnerką można się pokłócić, mieć ciche dni, a tu… nie ma takiej opcji! Pies to przyjaciel na całe życie. I nigdy się na Ciebie nie obraża.

Jakiego psa wybrać?

Jeżeli już przekonały Cię powyższe przedstawione przez nas powody, dla których warto mieć psa, pozostaje zastanowić się, jakiego psa wybrać. Rasowy czy adoptowany? Tu zwolenników jednej i drugiej strony będzie tak samo dużo. W przypadku rasowego psa z dobrej hodowli będziesz mieć pewność, że pies będzie dobrze zsocjalizowany i nie będzie mieć żadnych traum. Ale pies, który zostanie adoptowany może okazać niebywałą wdzięczność. I bardzo wielu właścicieli psów chwali sobie właśnie to, że zdecydowało się jednak wziąć psa ze schroniska dla zwierząt. Dlatego tu decyzja powinna należeć do Ciebie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here