Są różne rodzaje rolet, fot. Pexels.com
Są różne rodzaje rolet, fot. Pexels.com

Rolety mają nam zasłaniać to, co za oknem wtedy, kiedy akurat nie chcemy, by sąsiedzi nas oglądali albo po prostu wtedy, gdy razi nas słońce. A może robimy sobie kino w domu i tworzymy iście kinową atmosferę? Rolety naprawdę się przydają – to nie ulega wątpliwości. Pytanie tylko, jakie rolety wybrać do domu lub mieszkania.

Rolety bez wątpienia są potrzebne. „Gołe” okna to raczej nie najlepszy pomysł. Oczywiście, nic się nie stanie, jeżeli chwilę po wprowadzeniu do nowego mieszkania nie będziecie mieć rolet, jednak prędzej czy później się zorientujecie, że to konieczność. Chociażby po to, żeby mieć chwile intymności bez podglądających Was sąsiadów.

Jakie rolety wybrać do domu lub mieszkania? Zacznijmy od tego, że jest kilka rodzajów rolet.

Rodzaje rolet

Oto rodzaje rolet dostępnych na rynku:

  • rolety klasyczne
  • rolety rzymskie
  • rolety weneckie i austriackie
  • rolety dzień – noc
  • rolety bambusowe

Rolet klasycznych nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. To te najzwyklejsze opuszczane na dół, bez żadnych falban, plisów i innych dodatków. Oczywiście i tu można wykazać się kreatywności. Na rynku dostępne są klasyczne, ale wzorzyste rolety.

Rolety rzymskie to rolety zwijane do góry w harmonijkę. Są to jedne z popularniejszych obecnie rolet. Najlepiej sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak salon czy kuchnia.

Są różne rodzaje rolet, fot. Pexels.com
Są różne rodzaje rolet, fot. Pexels.com

Rolety weneckie i austriackie to te, które zwijają się w fale. Icb popularność dopiero rośnie, nie są tak powszechne jak rolety klasyczne i rzymskie. Niemniej jednak one również ładnie będą wyglądać w salonie czy w kuchni. To wybór dla osób, które cenią sobie oryginalność. Dopełniają wystrój wnętrza.

Rolety dzień – noc, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z dwóch rodzajów materiałów: z jednej strony zaciemniają, z drugiej są transparentne. Można więc inaczej je ustawić w ciągu dnia, a inaczej w nocy. Albo jeszcze inaczej: np. wtedy, kiedy chcemy całkowicie zasłonić wnętrze, nawet w ciągu dnia, wybierzemy tę stronę, która zaciemnia. Takie rolety również są oryginalne. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu minimalistycznym.

Coraz częściej pojawiają się też rolety bambusowe – jest to swego rodzaju novum. Rolety bambusowe sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu boho. Są stosunkowo drogie – na cenę ma wpływ materiał. Ich zaletą jest natomiast to, że łatwo się je czyści.

Rolety. Jakie rolety wybrać?

Jak widać, wszystko wskazuje na to, że możemy wybierać w szerokiej ofercie rolet. Powinniśmy wziąć przede wszystkim funkcjonalność rolet: czego tak naprawdę wymagamy od produktu? Czy rolety mają nam przede wszystkim zasłaniać wnętrze czy także je ozdabiać? A może przede wszystkim ozdabiać? Jeżeli rolety mają być ozdobą, dekoracją wnętrza, to lepiej wybrać rolety weneckie. Jeżeli liczy się głównie ich funkcjonalność, to wystarczą nam rolety klasyczne. A jeżeli dodatkowo chcielibyśmy mieć możliwość różnych opcji zaciemniania czyt wpuszczania światła, to może jednak zdecydować się na rolety dzień-noc?

Pamiętaj również o tym, że kolor rolet należy dobrać do kolorystyki, w której mamy wnętrze danego pomieszczenia. Kolor rolet nie powinien się też gryźć z kolorami otaczających okno ścian.

Cenowo najtańsze będą rolety klasyczne, najdroższe rolety rzymskie.

Rolety zewnętrzne. Kiedy warto je założyć?

Są też rolety zewnętrzne, a więc te, które ochraniają nasze okna z zewnątrz. Kiedy warto je założyć? Szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w domku jednorodzinnym. Takie rolety jeszcze bardziej chronią przed słońcem i nagrzewaniem się domu. Ale nie tylko przed tym. Takie rolety chronią też przed złodziejami (są nawet specjalne rolety zewnętrzne antywłamaniowe).

Rodzaje rolet zewnętrznych

Mamy dwa główne rodzaje rolet zewnętrznych

  • elewacyjne – montowane w elewacji znajdującej się nad oknem
  • naokienne – mocowane w ramie okna

Rolety zewnętrzne mają jeszcze jedną zaletę: chronią nas przed hałasem z zewnątrz.

Wybierz takie rolety, jakie uznasz za najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Zobacz też: Jaką patelnię wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here