Zdrowe nawyki, fot. Pixabay.com
Zdrowe nawyki, fot. Pixabay.com

By lepiej się czuć, psychicznie i fizycznie, trzeba nie tylko zdrowo się odżywiać, ale też wdrożyć w swoje życie zdrowe nawyki. A dotyczą one nie tylko sposobu odżywiania, choć wielu mówi przecież „jesteś tym, co jesz”. Które zdrowe nawyki warto wdrożyć w życie?

Zdrowe nawyki to… pozytywne nastawienie do życia. To, jaką będziemy mieli energię w ciągu dnia, zależy właśnie w dużej mierze od tego, jakie mamy nawyki.

To proste: jeżeli zarywasz noce, nie uprawiasz sportu i długo siedzisz przed komputerem, to prędzej czy później będziesz nerwowa, zestresowana, a do tego wszystkiego dojdzie ból kręgosłupa. Ale temu można zapobiec dzięki wykształceniu w sobie zdrowych nawyków.

Jakie nawyki warto wdrożyć w życie? Oto nasze propozycje.

Zdrowy sen

Kładź się spać przed północą i śpij co najmniej 7, a najlepiej do 9 godzin. Niedobór snu, a więc niewyspanie, zarywane noce prowadzą do takich konsekwencji, jak:

Przed spaniem staraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło źle wpływa na organizm, obniża się też wtedy poziom melatoniny. Jeżeli masz naprawdę duże problemy z zaśnięciem, zacznij suplementować melatoninę. Ale niech to się nie stanie Twoim trwałym nawykiem. Normalny, zdrowy organizm to taki, który nie ma problemów z zasypianiem.

Przed położeniem się spać przewietrz mieszkanie. To bardzo ważne, by przed snem oczyścić powietrze.

Czytaj też:

Powinnyśmy spać co najmniej 7-9 godzin, fot. Pixabay.com
Powinnyśmy spać co najmniej 7-9 godzin, fot. Pixabay.com

Jedz owoce i warzywa

Zdrowa dieta to oczywiste, ALE: niestety, nie każdy pamięta o tym, by codziennie jeść owoce i warzywa. Szczególnie owoce. To normalne, że jemy śniadanie, obiad i kolację, ale bardzo często zapominamy o tym, że codziennie powinniśmy jeść owoce, a to właśnie one są one skarbnicą witamin. Tak wielu witamin nie znajdziemy ani w pieczywie, ani w nabiale.  Jednym z najzdrowszych owoców jest ananas, ale tak naprawdę każdy owoc będzie mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Poranna gimnastyka

Wstań pół godziny wcześniej i zrób to! Poranna gimnastyka nie musi być intensywnym treningiem, ale pozwoli na to, że rozciągniesz całe ciało, a w ciągu dnia, nawet jeżeli masz pracę siedzącą, nie będziesz tak mocno odczuwać problemów z kręgosłupem.

Poranna gimnastyka wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie Twojego całego organizmu, nie tylko na samopoczucie. Co jeszcze? Łatwiej będzie Ci się skoncentrować w pracy, a układ trawienny będzie lepiej pracować, dzięki czemu łatwiej będzie schudnąć. I nie chodzi tylko o kalorie spalane podczas porannej gimnastyki! Poranna gimnastyka dotleni też nasze stawy, rozrusza mięśnie, poprawi również metabolizm.

Ponadto ćwiczenia pobudzają często skuteczniej niż poranna kawa.

Medytuj

Najlepiej rano i wieczorem. Pozwoli Ci się to wyciszyć i uspokoić umysł. W świecie, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani, to bardzo ważne.

Zobacz też: Jak osiągnąć wewnętrzny spokój? Oto sposoby!

Pij wodę

O tym zapominamy podobnie jak o jedzeniu owoców. Tymczasem każdy z nas powinien wypijać minimum 1,5-2 litry dziennie. Jeżeli trudno zebrać Ci się do tego, żeby co godzinę wypić łyka wody mineralnej (nie źródlanej!), to zainstaluj sobie w telefonie aplikację, przypominającą o piciu wody – jest ich pełno!

Gdy wdrożysz te nawyki w swoje życie, zobaczysz, że zmieni się nastawienie. Tylko spróbuj.

Zobacz też:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here