Trądzik młodzieńczy to problem wielu nastolatków, fot. Pixabay.com
Trądzik młodzieńczy to problem wielu nastolatków, fot. Pixabay.com

Trądzik młodzieńczy to problem wielu nastolatków. Zaskórniki, pryszcze wyglądają okropnie, a w tym wieku powodują jeszcze więcej kompleksów. Jak zwalczyć trądzik młodzieńczy? Jakie są najlepsze sposoby na trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy występuje u osób w wieku 11-18 lat, a więc u nastolatków. Jest to szczególnie trudne, ponieważ tak młode osoby gorzej radzą sobie z kompleksami i wciąż jeszcze porównują się do innych – w tym wieku wciąż nie tak łatwo być sobą.

Wypryski i krostki pojawiają się na przykład u dziewczyn przed miesiączką. Mało tego, u niektórych kobiet ten objaw pozostaje, tzn. nawet u 30-letniej kobiety mogą pojawić się pryszcze tuż przed miesiączką.

Trądzik młodzieńczy. Co go nasila?

Jest kilka czynników, które mogą mieć wpływ na nasilenie się występowania trądziku młodzieńczego.

 • nieodpowiednia dieta
 • zaburzenia hormonalne
 • zmiany hormonalne
 • opalanie
 • stres
 • palenie papierosów
 • niektóre leki (np. leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne, witamina B12)
Są pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na nasilenie się trądziku młodzieńczego, fot. Pixabay.com
Są pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na nasilenie się trądziku młodzieńczego, fot. Pixabay.com

Trądzik młodzieńczy. Gdzie występuje?

Trądzik młodzieńczy występuje przede wszystkim na twarzy i jest to najbardziej kłopotliwe, ponieważ wyprysków nie da się ukryć. Nie pomoże pudrowanie, tu musimy sięgnąć po bardziej radykalne środki. Oczywiście najpierw możemy zacząć od naturalnych sposobów, ale niewykluczone, że będziemy musieli udać się na serię zabiegów u kosmetologa.

Należy pamiętać, że trądzik może również występować w innych partiach ciała, np. na ramionach czy na plecach – tu zaskórniki da się zamaskować pod ubraniem. Ale czy to na pewno tylko o to chodzi?

Trądzik młodzieńczy. Jak go zwalczyć? Najlepsze sposoby na walkę z trądzikiem

Wszystko zależy od tego, jak bardzo trądzik młodzieńczy nam dokucza. Jeżeli występuje dość obficie, to być może trzeba będzie udać się do dermatologa, który zapisze specjalne leki. Leki dermatologiczne (przynajmniej niektóre) nie są bez znaczenia dla organizmu. Niektóre z tych na trądzik przyczyniają się do wysuszenia skóry, a to też niekomfortowe uczucie. Dlatego jeśli jest taka możliwość, postaraj się skorzystać z serii zabiegów oczyszczających, dobranych indywidualnie do Twojej skóry przez kosmetologa. Po kilku takich zabiegach zobaczysz poprawę.

Ponadto istnieje kilka domowych sposobów na walkę z trądzikiem. To na przykład maseczka z ogórka czy maseczka z płatków owsianych.

Maseczka z ogórka. Przepis

Zetrzyj na tarce ogórek i dodaj do niego wodę przegotowaną lub mineralną. Powstanie tonik z ogórka. Zmocz w nim wacik i przemyj nim twarz.

Maseczka z płatków owsianych. Przepis

Płatki owsiane (5 łyżek) zmieszaj z miodem (1 łyżka) i mlekiem (również 1 łyżka). Gdy płatki owsiane nieco zgęstnieją, nałóż zawiesinę na twarz. Pozostaw na skórze przez około 10 minut.

Przekonasz się, że Twoja skóra poczuje się zupełnie inaczej. Warto jednak zacząć od kosmetologii i domowych sposobów, zanim zaczniesz używać leków, które będą miały wpływ, także ten negatywny, na Twój organizm. Możesz też spróbować oczyścić organizm od środka za pomocą 7-dniowej  diety oczyszczającej.

 

Trądzik młodzieńczy. Jak go zwalczyć? Najlepsze zabiegi na walkę z trądzikiem

Jeżeli naturalne, domowe sposoby okażą się nieskuteczne, trzeba będzie sięgnąć po bardziej radykalne środki, a więc przeprowadzenie zabiegów u kosmetologa. Tu wskazane mogą okazać się następujące zabiegi:

 • Peelingi (niektóre, np. peeling dyniowy)
 • zabiegi kwasami (zalecane są np. kwasy beta-hydroksylowe)
 • Terapia laserem
 • mezoterapia igłowa
 • Radiofrekwencja mikroigłowa
 • Ozonoterapia
 • oksybrazja

Trądzik młodzieńczy może być dokuczliwym problemem, ale warto zainwestować trochę pieniędzy i czasu, by wyglądać pięknie i świeżo.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here