Jak sprać trudne plamy? fot. Pexels.com
Jak sprać trudne plamy? fot. Pexels.com

Zdarza się, że przez przypadek na najlepsze ubranie wyleje nam się wino albo pobrudzimy je sokiem cieknącym z owoców. To jeszcze nie żaden dramat, o ile oczywiście znamy sposoby na trudne plamy. Poniżej dowiecie się, jak sprać trudne plamy po czerwonym winie i owocach.

Plamy po winie i owocach to jedne z najtrudniejszych do sprania plam. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a gospodynie domowe mają swoje sposoby. I nie zawsze do tych sposobów zaliczają się kapsułki do prania, proszek czy wybielacz. Czasami wystarczy dobrze rozejrzeć się w kuchni czy łazience albo… po prostu odkręcić wodę, bo jest wiele naturalnych środków albo środków, których używamy do zupełnie czego innego, które świetnie sprawdzą się jako detergenty czy wybielacze.

Poniżej podpowiadamy, jak pozbyć się trudnych plam z wina lub owoców.

Jak sprać plamy po owocach? Sposoby

Najszybszym sposobem na wywabienie nawet najbardziej uciążliwych plam po owocach jest – uwierzcie, to sprawdzony sposób – wrzucenie poplamionego ubrania do wrzącej wody. Wrząca woda w doskonały sposób usuwa plamy. To niewiarygodne, ale po moczeniu poplamionych ubrań plamy z owoców znikają jak ręką odjął.

Pamiętajcie, że ten sposób sprawdzi się doskonale w przypadku plam z jagód, malin czy truskawek. Ważne jest to, by jak najszybciej zareagować i od razu po poplamieniu wrzucić rzecz do wrzącej wody. Jeżeli zostaną jakieś minimalne ślady, to dopiero wtedy ubranie wrzućmy do pralki z proszkiem i odplamiaczem. Odplamiacz powinien usunąć resztki plam.

Ten sposób powinna znać każda perfekcyjna pani domu!

Innym skutecznym sposobem jest sok z cytryny. Należy nim skropić plamę, odczekać, spłukać i ten proces powtarzać aż do momentu, gdy plama zniknie.

To dwa najprostsze sposoby na plamy po owocach. A jak sprać plamy po winie?

Zobacz też: Jak suszyć kwiaty, by zatrzymać je na dłużej? Oto sposoby

Jak sprać plamy po winie? Sposoby

Plamy po winie powinno się wywabiać od razu. A przy winie bardzo łatwo o plamy. Zwłaszcza kiedy alkohol wszedł już do głowy. Ile razy zapewne byliście na imprezie, na której wylał się alkohol. Zaschnięta plama może nie zejść do końca. Jeżeli feralnie ktoś wylał wino u Ciebie, przeproś na chwilę gości, mówiąc, że nic się nie stało i spróbuj zadziałać natychmiast.

Ubrania warto spryskać wodą sodową. Są jednak oczywiście też inne sposoby, na przykład woda utleniona (ale o stężeniu 2 procent). Jeśli tkanina jest biała, wystarczy zwilżyć ją lekko wodą utlenioną. Jeśli natomiast jest kolorowa, to wodę utlenioną należy rozcieńczyć z wodą, a dopiero potem ją zwilżyć. Na koniec popłukać ubranie w czystej wodzie bez żadnych dodatków.

Jeszcze innym sposobem jest ocet, po polaniu lekko octem ubrania również należy je wypłukać w czystej wodzie bez dodatków.

Innym, dość oryginalnym sposobem może być krem do golenia. Tu również po zmyciu kremu do golenia ubranie należy wypłukać w czystej wodzie bez dodatków.

Zobacz też: Oto najlepsze środki do usuwania plam. Sprawdź, co musisz mieć w domu!

W przypadku obrusu plamę należy posypać solą i chwilę odczekać.

Następnie można:

  • zalać plamę wrzątkiem
  • polać plamę sokiem z cytryny
Plamy po winie mogą być wyjątkowo uciążliwe, fot. Pexels.com
Plamy po winie mogą być wyjątkowo uciążliwe, fot. Pexels.com

Nieco inaczej się postępuje, gdy wino wyleje się na dywan. Wówczas plamę z czerwonego wina zalewamy… białym winem, a dopiero potem czyści się ją zimną wodą i posypuje solą. Sól należy pozostawić na co najmniej 15 minut, a następnie wciągnąć ją odkurzaczem.

To nie jedyne, ale najprostsze sposoby na trudne plamy. Niektórzy stosują jeszcze pastę z boraksu, wodę sodową lub amoniak. Ale w końcu wrzątek, sól i sok z cytryny prawie każdy ma w swoim domu

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here