Szczoteczka elektryczna, fot. Pixabay.com
Szczoteczka elektryczna, fot. Pixabay.com

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Kupiłaś szczoteczkę elektryczną, ale nie wiesz, jak zacząć jej używać i jak dobrze myć nią zęby, by były zdrowe? Czy w ogóle warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną? Czym różni się szczoteczka elektryczna od zwykłej szczoteczki? Odpowiadamy na te pytania.

Mycie zębów to jedna z podstawowych czynności higienicznych, a jednak wciąż przysparza problemów. Zwłaszcza jeśli sięgamy po nowości. Takie jak szczoteczka elektryczna. Choć sama szczoteczka elektryczna nie jest już nowym wynalazkiem, bo pierwsza powstała już w roku 1939, a od lat 90. jest na nie prawdziwy szał, to dla kogoś, kto przez całe życie używał zwykłej szczoteczki, może to być wyzwanie.

Szczoteczki elektryczne. Rodzaje

Zacznijmy od tego, jakie szczoteczki elektryczne mamy na rynku. Są to m.in:

  • elektryczna szczoteczka obrotowa (rotacyjna) – wykonują od ok. 7600 do 8800 ruchów na minutę;
  • elektryczna szczoteczka obrotowo-pulsacyjne – wykonująod 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę i dodatkowo wykorzystują ruch pulsacyjny;
  • elektryczna szczoteczka oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna – włosie porusza się nie tylko w prawo i w lewo, ale także w górę i w dół; wykonują do 58 000 obrotów na minutę;
  • elektryczna szczoteczka soniczna (dźwiękowa) – wykorzystuje działanie wibracji, dzięki czemu udaje się usunąć zanieczyszczenia także ze szczelin międzyzębowych; wykonują od ok. 30 000 do 42 000 ruchów na minutę;
  • elektryczna szczoteczka ultradźwiękowa – wykorzystuje ultradźwięki, co sprawia, że fale ultradźwiękowe przerywają łańcuchy bakterii, ich częstotliwość to zazwyczaj 1,6 Mhz (ok. 96 000 000 pulsacji na minutę)

Szczoteczka elektryczna. Jak myć nią zęby?

Kiedy już wybierzesz swoją szczoteczkę elektryczną, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo jej używać i jak ją pielęgnować.

Niektóre rzeczy wykonujemy tak jak przy zwykłej szczoteczce. Tak samo nakładamy pastę (zawsze na mokrą szczoteczkę), choć na okrągłą główkę, wobec tego pasty jest nieco mniej, tak samo przykładamy szczoteczkę do zębów. Trzeba jednak włączyć ją dopiero po przyłożeniu szczoteczki do zębów, ponieważ w innym wypadku wibracje mogą spowodować, że pasta ze szczoteczki spadnie. Co dalej? Należy po kolei prowadzić szczoteczkę po powierzchniach przednich i tylnych, a także tych żujących.

O czym trzeba pamiętać? Zęby należy myć około 2 minut. Jeżeli jadłaś coś kwaśnego lub piłaś sok pomarańczowy, lepiej wstrzymaj się z myciem zębów ok. godzinę. W innym przypadku mycie taką szczoteczką może uszkodzić szkliwo

Niektóre szczoteczki elektryczne są tak zaawansowane technologicznie, że po połączeniu jej z telefonem możemy obserwować, które powierzchnie już wyczyściliśmy, a które nie.

Zobacz też: Keratynowe prostowanie włosów. Co musisz o nim wiedzieć?

Szczoteczka elektryczna. Pielęgnacja

Należy również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji szczoteczki elektrycznej. Najpierw należy odłączyć szczoteczkę z prądu, dopiero potem wyjąć końcówkę szczoteczki i wreszcie wtedy umyć tę końcówkę. Przed założeniem końcówki z powrotem, należy dokładnie ją wytrzeć – tak, żeby była zupełnie sucha. W końcu mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym.

Końcówkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać raz na trzy miesiące, fot. Pixabay.com
Końcówkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać raz na trzy miesiące, fot. Pixabay.com

Końcówkę szczoteczki należy wymieniać raz na trzy miesiące albo gdy włosie jest już zużyte i powykręcane na różne strony. Dbajmy o higienę.

Zobacz też: Jak prawidłowo suszyć włosy suszarką? Oto zasady

Początkowo mycie zębów taką właśnie szczoteczką może wydawać Ci się dziwne, ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here