Najlepsze środki do usuwania plam, fot. Pixabay.com
Najlepsze środki do usuwania plam, fot. Pixabay.com

Uporczywe plamy? Dziecko znów pobrudziło ubrania, a Ty nie wiesz, co robić? Mamy dla Ciebie krótki poradnik i zestawienie najlepszych środków do usuwania plam. Mało tego, nawet nie wiesz, że wiele z nich masz w swojej kuchni i łazience. Oto najlepsze środki do usuwania plam. Sprawdź.

Już nie musisz łapać się za głowę, gdy Twoje dziecko pobrudzi najlepsze ubranie. Nie musisz też pędzić do sklepu po specjalne środki do usuwania plam, choć i te zawsze dobrze mieć w domu. Nawet nie wiesz, że wiele takich środków znajduje się w Twojej kuchni. Podpowiemy, co poradzi sobie z uporczywymi plamami.

Aceton

Aceton to jeden ze składników zmywaczy do paznokci. Rozcieńczony skutecznie usunie plamy z długopisu. Sprawdź jednak na pewno, czy masz zmywacz z acetonem. Obecnie wiele drogerii proponuje zmywacze bezacetonowe. Tymczasem warto mieć w lodówce także te zawierające aceton – jak widać mogą się przydać do wywabiania plam.

Alkohol

Wiedziałaś, że niektóre plamy z czerwonego wina można usunąć przy pomocy… białego wina? Pisaliśmy o tym tutaj.

Boraks

Sposoby na usuwanie plam za pomocą boraksu znajdziecie w różnego rodzaju poradnikach.  Rzeczywiście, boraks jest jednym z tych środków, które skutecznie usuwają plamy, szczególnie plamy z owoców, herbaty oraz kawy. Boraks może także usuwać taninę z czajniczków i zaparzaczy do kawy. Pastę z boraksu można wykorzystać do usuwania plam z dywanów.

Gorąca woda

Być może nie masz nawet pojęcia, że wrzątek świetnie działa na plamy z owoców. Po prostu wystarczy polać ubrania wrzątkiem. Ten sposób naprawdę działa. Plamy znikają jak ręką odjął. A jeżeli zostaną minimalne ślady, bo może tak się zdarzyć, wrzuć dodatkowo ubrania do pralki.

Czasem wystarczy naprawdę niewiele, żeby pobrudzić ubranie, fot. Pixabay.com
Czasem wystarczy naprawdę niewiele, żeby pobrudzić ubranie, fot. Pixabay.com

Mydło

Czasem wystarczy… szare mydło. Pamiętaj jednak, by używać  szarego mydła.  Zwykłe, kąpielowe mydło ma zbyt dużo substancji zapachowych i nawilżających i może wręcz ubraniom zaszkodzić.

Olejek eukaliptusowy

Dobrze sprawdzi się przy plamach ze smaru. Olejek eukaliptusowy często znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dobrze mieć go w domu.

Kwasek cytrynowy

Dobrze sprawdzi się przy wywabianiu niektórych plam. Nawet niektóre środki chemiczne zawierają kwas cytrynowy.

Ocet

Ocet jest to również skuteczny środek do usuwania niektórych plam. Musi to być  5-procentowy lub 10-procentowy kwas octowy. W przypadku usuwania plam z delikatnych tkanin (na przykład: len, bawełna), należy go jeszcze bardziej rozcieńczyć. Ocet może zmieniać kolor niektórych tkanin, więc najpierw lepiej zrobić test na niewielkim skrawku materiału.

Soda oczyszczona

Również stosowana jest do wywabiania plam. Możemy albo posypać jej trochę na ubranie, albo zmieszać ją z wodą tak, by stworzyć pastę i dopiero wtedy nałożyć na ubranie.

Woda utleniona

Stosunkowo tani odplamiacz, który musimy rozcieńczyć, najlepiej za pomocą wody i octu. Na jedną porcję wody utlenionej przypadają 3 porcje ciepłej wody i jedna czwarta łyżeczki octu. Przy pomocy takiej mieszanki plamę należy moczyć co najmniej 10 minut.

Wodę utlenioną najlepiej zawsze kupować w małych opakowaniach, ponieważ powinna być świeża. Odstana, długo przechowywana, traci swą moc, a tym samym właściwości, także te związane z usuwaniem plam. W tym celu dobrze jest sprawdzić datę ważności na opakowaniu.

Światło słoneczne

Chyba najtańszy odplamiacz. Wystarczy wyjść na balkon, a światło słoneczne pomoże usunąć niektóre plamy. Niewiarygodne? A jednak!  Jest to sprawdzony środek przy szczególnie delikatnych tkaninach, w przypadku których zastosowanie wybielacza mogłoby spowodować zniszczenie ubrania.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here