Kołdra. Jaką wybrać?
Kołdra. Jaką wybrać?

Kołdra to jedna z najważniejszych rzeczy obok pościeli. Od tego, jaką kołdrę wybierzemy, zależy to, jak będzie nam się spało – dobrze czy też źle. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kołdra jest antyalergiczna – to szczególnie ważne w przypadku alergików.

Wybór kołdry jest bardzo ważny. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak jest ciepła (są kołdry zarówno na lato, jak i na zimę, a różnią się gramaturą), jak też na to, czy kołdra jest antyalergiczna – jeśli jesteśmy alergikami.

Kołdrę bardzo często wybieramy nie tylko dla siebie, ale również dla partnera, dlatego zwróć uwagę także na jego potrzeby i ewentualnie także stan zdrowia (zobacz też: Przeprowadzka partnera. Przygotuj się na te problemy!).

Na co w szczególności zwrócić uwagę?

 • wypełnienie
 • sezonowość
 • hipoalergiczność

Jaką kołdrę wybrać? Wypełnienie

Są różne rodzaje wypełnienia kołder. Ważne, by dokładnie poznać zalety i wady każdego z nich i wybrać tę kołdrę, która jest dla nas najbardziej odpowiednia.

Rodzaje wypełnienia kołder

 • wypełnienie puchowe
 • wypełnienie z pierza
 • wypełnienie wełniane
 • wypełnienie jedwabne

Wypełnienie puchowe

Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z puchem gęsim lub kaczym. Puch ma to do siebie, że kołdra jest ciepła. Dobrze też odprowadza wilgoć. Najlepszy jest puch gęsi. Niestety, niektórzy są uczuleni na puch.

Wypełnienie z pierza

Pierze jest gorszej jakości niż puch. Taka kołdra jest cięższa i gorzej trzyma ciepło. Są też takie kołdry, które składają się z puchu i pierza w proporcjach ok. 15 proc. puchu i ok. 75 proc. piór. To bardzo częsty wybór.

Wypełnienie wełniane

Wypełnienie wełniane wykonuje się z wełny wielbłądów lub wełny merynosów australijskich (rodzaje owiec cenionych z uwagi na runo). Wypełnienie wełniane jest doskonałe dla osób mających alergię na roztocza, a także osób, zmagających się z problemem reumatyzmu.

Wypełnienie jedwabne

Wypełnienie jedwabne ma wiele zalet, ale takie kołdry są zwykle bardzo drogie. Niemniej jednak tańsze niż kołdry puchowe. Jedwab nie uczula, nie wciąga kurzu, ma pozytywny wpływ na skórę.

Zobacz też: Mróz a suchość skóry. Jak sobie z tym radzić?

Są różne rodzaje kołder, fot. Pixabay.com
Są różne rodzaje kołder, fot. Pixabay.com

Jaką kołdrę wybrać? Sezonowość

Są też różne rodzaje kołder ze względu na ich sezonowość, a więc:

 • kołdry letnie
 • kołdry zimowe
 • kołdry całoroczne
 • kołdry duo
 • kołdry 4 pory roku

Kołdry letnie i zimowe

Różnią się gramaturą. Tę cięższe i grubsze są idealne na zimę, kołdry letnie są lżejsze, mają cieńsze wypełnienie.

Kołdry całoroczne

Gwarantuje ciepło i nie powodują pocenia się, a to ważne, by mogły się sprawdzić jako kołdry letnie.

Kołdry duo

Kołdra składa się z dwóch warstw, które są połączone ze sobą i to połączenie funkcjonuje na stałe, a między warstwami znajduje się powietrze – to dodatkowa warstwa termoizolacyjna.

Kołdry na 4 pory roku

To dwie spięte ze sobą kołdry – jedna z nich to kołdra letnia, druga to kołdra całoroczna. Gdy je razem zepniemy, stworzymy kołdrę zimową.

Jaką kołdrę wybrać? Hipoalergiczność

Zwykle w sklepach na opakowaniach kołder znajdziecie opis „kołdra hipoalergiczna”. Jeżeli jednak nie ma, trzeba zwrócić uwagę na to, co nas uczula. Najczęściej uczulają puch, pierz i wełna. Antyalergiczne wypełnienie to zwykle wypełnienie syntetyczne, ale nie uczula także jedwab – warto więc wybrać kołdrę jedwabną.

Warto wybrać też poszycie bambusowe, bo bambus jest odporny na grzyby, pleśń i roztocza. Kołdry bambusowe również są antyalergiczne.

Wybór kołdry jest bardzo ważny, warto więc zainwestować w kołdrę więcej pieniędzy. W końcu ma się nam pod nią dobrze spać. I najlepiej w leniwe weekendy nie wychodzić z łóżka…

Zobacz też: Jaką patelnię wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here