Zakupy przez Internet, fot. Pixabay.com
Zakupy przez Internet, fot. Pixabay.com

Robisz zakupy przez Internet? Nie zawsze jest to bezpieczne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was szereg zasad, o których musicie pamiętać, robiąc zakupy przez Internet. Sprawdź, co musisz wiedzieć, robiąc zakupy przez Internet.

Zakupy przez Internet są często tańsze i można załapać się na różne okazje. Dlatego coraz częściej kupujemy właśnie przez Internet. Ale nie tylko dlatego. Jednym z najbardziej prozaicznych powodów jest brak czasu. Wystarczy jedno kliknięcie myszki, a zakupy zrobione! Ludzie są zabiegani, zapracowani, często po prostu nie mają czasu, by wyjść do sklepu. Niemniej jednak kupując przez Internet, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Sprawdź, czy dany sklep istnieje

Są oszuści, którzy tworzą strony internetowe z produktami, a tak naprawdę sklep w ogóle nie istnieje. Dlatego jeżeli przypadkiem wyskoczy Ci w mediach społecznościowych reklama jakiegoś sklepu i spodoba Ci się jakiś produkt, sprawdź, czy to prawdziwa marka i czy dany sklep rzeczywiście istnieje.

Sprawdź, czy są dane kontaktowe

Nawet jeżeli dany sklep istnieje, to warto sprawdzić również, czy łatwo się z danym sklepem skontaktować: czy jest numer telefonu i e-mail. Sam formularz też jest opcją, niemniej jednak nie zawsze obsługa na wiadomości z formularza odpowiada.

Po co nam dane kontaktowe? Jeżeli coś będzie nie tak, dobrze jest od razu móc się skontaktować ze sklepem.

Sprawdź zasady bezpieczeństwa danych osobowych

W przypadku sklepów internetowych bardzo ważne jest to, czy strona internetowa sklepu ma odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa (SSL). Oznacza się go symbolem kłódki w pasku adresowym wyszukiwarki. To uwierzytelnienie, które powinno być na każdej stronie wymagającej logowania czy podania danych osobowych.

Sprawdź opinie o sklepie lub sprzedającym

Jeżeli pierwszy raz korzystasz z usług danego sklepu, sprawdź, jakie ma opinie w Internecie. Jeżeli kupujesz przez portal sprzedażowy, np. Allegro, sprawdź opinie użytkowników o danym sprzedającym. Jeżeli są pozytywne, możesz zaufać.

Nie ulegaj emocjom. Dobrze sprawdź opinie o danym sklepie, fot. Pixabay.com
Nie ulegaj emocjom. Dobrze sprawdź opinie o danym sklepie, fot. Pixabay.com

Problemy z otrzymaniem towaru

Czasem wynika to z oszustwa, ale czasem po prostu z dużej liczby zamówień docierających do danego sklepu. Albo paczka się gdzieś zapodzieje. W takiej sytuacji na pewno będziemy próbowali odzyskać produkt lub pieniądze. Ale ile wiąże się z tym stresu.

Dlatego również nie poleca się kupować przez Internet rzeczy, które kosztują dużo pieniędzy. Co innego kupować w sieci ubrania, a co innego sprzęt AGD.

Produkt wygląda inaczej niż na zdjęciu

Inaczej wyobrażaliście sobie dany produkt? To możliwe. Zdjęcia czasem kłamią albo prezentują dany produkt jak najlepiej, ale w rzeczywistości może on nie robić dużego wrażenia.

W przypadku kosmetyków i ubrań dochodzi jeszcze jedna kwestia – na jednej modelce dany produkt się sprawdzi, ale wszystko zależy od typu urody. To, co pasuje jednej osobie, niekoniecznie musi pasować nam. Dlatego kosmetyki i ubrania lepiej przymierzać w sklepie stacjonarnym. Wówczas możemy sprawdzić, jak my wyglądamy w danej stylizacji. Jest też tak, że coś może nam się podobać, ale na nas samych leży źle (nawet jeśli rozmiar jest dobry) albo nie pasuje kolorystycznie do naszej urody.

Zobacz też: Co pasuje do rudych włosów? To musisz wiedzieć!

Zakupy przez Internet. Ile czasu na zwrot produktu?

Przepisy gwarantują nam, że mamy 14 dni na zwrot rzeczy kupionych przez Internet, nie musimy nawet podawać przyczyny zwrotu towaru. Jednakże to my musimy zapłacić za przesyłkę. Po stronie sklepu jest zwrot pieniędzy, powinny one wpłynąć nie później niż w ciągu 14 dni.

Niemniej jednak zanim otrzymamy pieniądze z powrotem, minie trochę czasu i stracimy pieniądze za przesyłkę.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here