Urządzasz kuchnię? A może Twój stary zlewozmywak nadaje się już do wymiany? Dziś doradzimy Wam, jaki zlewozmywak najlepiej wybrać – na co zwrócić uwagę i jakie są rodzaje zlewozmywaków.
Wybór zlewozmywaka jest bardzo ważny, ponieważ w kuchni spędzamy wiele czasu. Gotujemy, jemy, przygotowujemy posiłki. Kuchnia powinna być więc funkcjonalna, a jedną z rzeczy, które mają na to wpływ, jest zlewozmywak. Jaki zatem zlewozmywak wybrać? Ile komór powinien mieć? Z czego powinien być wykonany, by był wytrzymały na temperaturę i obicia? Poniżej przedstawimy Wam rodzaje zlewozmywaków, opiszemy Wam wady i zalety każdego z nich, a wybór pozostawimy oczywiście Wam samym.
Rodzaje zlewozmywaków
- zlewozmywak ze stali szlachetnej
- zlewozmywak granitowy
- zlewozmywak z tworzyw sztucznych
- zlewozmywak ceramiczny
- zlewozmywak szklany
- zlewozmywak kamienny
Zlewozmywak ze stali szlachetnej
Są bardzo popularne, a ich zaletą jest to, że łatwo usuwa się z nich brud. Ponadto można używać różnego rodzaju detergentów, a się nie niszczą. Taki zlew jest też odporny na wysokie temperatury, więc łatwo odcedzać w nim makaron. Niestety, są też minusy: pozostają na nim zacieki i plamy. Jeżeli już decydujemy się na zlewozmywak ze stali szlachetnej, lepiej wybrać ten o powierzchni półmatowej. Zacieki nie są aż tak na nim widoczne jak na błyszczącej powierzchni.
Zlewozmywak granitowy
Ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to wybór na lata. Takie zlewozmywaki są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na zarysowania i wysoką temperaturę. Gorzej z przebarwieniami od wina czy kawy, ale i na to znajdzie się sposób – wystarczy regularnie i systematycznie przemywać zlewozmywak ciepłą wodą. Regularne sprzątanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Po drugie, kolor granitu można sobie wybrać, dzięki czemu zlewozmywak możemy dopasować do koloru mebli kuchennych. Wadą jest natomiast cena. Zwykle zlewozmywaki granitowe mają wyższą cenę niż te ze stali szlachetnej.
Zobacz też: Jaką patelnię wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni
Zlewozmywak z tworzyw sztucznych
Taki zlewozmywak będzie odporny na zarysowania, ale na wysokie temperatury już niekoniecznie. A przecież gdy odcedzamy makaron lub ziemniaki, to gorąca woda trafia właśnie do zlewozmywaka. Dlatego tę opcję lepiej odrzucić, pamiętając o tym, że używamy zlewozmywaka także przy odcedzaniu ziemniaków i makaronu.
Zobacz też: Rolety: rodzaje. Jakie rolety wybrać do domu lub mieszkania?
Zlewozmywak ceramiczny
Zlewozmywak ceramiczny, podobnie jak granitowy, jest bardzo wytrzymały – odporny na zarysowania, uszkodzenia, wysoką temperaturę. Tutaj do wyboru jednak mamy głównie trzy kolory: biały, brązowy i czarny. Wymaga regularnego czyszczenia.
Zlewozmywak szklany
Bardzo designerski wybór (daje wrażenie lekkiego wnętrza), ale taki zlewozmywak niekoniecznie będzie odporny i wytrzymały. Zlewozmywaki szklane są rzadkim wyborem, dlatego jeśli chcemy być dodatkowo oryginalni, to tę opcję powinniśmy rozważyć. Oczywiście, tu występują też takie z granitową podstawą i to już daje nam pewien kompromis.
Zobacz też: Oto najlepsze środki do usuwania plam. Sprawdź, co musisz mieć w domu!
Zlewozmywak kamienny
Bardzo efektowne, a ponadto wytrzymałe i odporne – zarówno na uszkodzenia i zarysowania, jak i na wysoką temperaturę.
Tak przedstawia się przegląd materiałów, z których są wykonane zlewozmywaki. To jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze zlewozmywaka. Warto zwrócić również uwagę na to, czy jest ociekacz i ile jest komór. Niektórzy wolą zlewozmywak dwukomorowy, dla innych to bez różnicy.
Zobacz też: Jak sprać trudne plamy? Sposoby na plamy po winie i owocach