Symbolika snów, fot. Pixabay.com
Symbolika snów, fot. Pixabay.com

Sny to coś, co łączy naszą podświadomość ze świadomością. Często mówi się o „proroczych snach” i nie jest to wcale żaden wymysł, ponieważ na jawie często nie mamy kontaktu ze swoją podświadomością. Sny są więc odpowiedzią lub ostrzeżeniem wydanym przez naszą podświadomość.

Sny to pewnego rodzaju łącznik między świadomością i podświadomością. W rzeczywistości, kiedy nie śpimy, możemy myśleć o jakimś problemie, rozważać jakieś rozwiązania, ale zajęci różnymi innymi tematami, nie potrafimy całkowicie racjonalnie do tego podejść. We śnie nasz umysł jest wyłączony, działa na stand-by’u, dzięki czemu to podświadomość podsuwa nam rozwiązania lub odpowiedzi, o których być może myśleliśmy, ale z jakiegoś powodu zepchnęliśmy je na dalszy plan.

Wiele mówi się też o symbolice snów. Niemniej jednak na to należy brać poprawkę. Symbolika snów to pojęcie, które zaistniało w ezoteryce, istnieją różnego rodzaju senniki, a niektórzy zawodowo nawet zajmują się interpretacją snów. Tyle tylko, że nie można tego brać tak zupełnie serio, bo przecież to my najlepiej znamy nasze życie, osobiste rozterki i podświadomość. Niemniej jednak jako ciekawostkę przytaczamy poniżej kilka z najważniejszych symboli, spotykanych w sennikach.

Symbolika snów. Sny i symbole

Jaka jest symbolika snów? Z czym wiązać poszczególne obrazy, pojawiające się w marzeniach sennych?

  • ogień: emocje, uczucia, namiętność, pasja, zmiany, narodzenie się czegoś nowego i pożegnanie starego
  • woda: symbolizuje nasze tęsknoty, ale może też symbolizować chorobę
  • powietrze: symbol wolności
  • ziemia: symbolizuje ścieżkę, jaką podążamy. Niestabilny grunt może oznaczać problemy, stabilny, że idziemy dobrą drogą
  • śmierć: to niekoniecznie musi być koszmar senny, może po prostu oznaczać zamknięcie starego i otworzenie się na nowe
  • erotyka: ukryte pragnienia seksualne
Sny można wiązać z tym, co wydarza się w naszym życiu, fot. Pixabay.com
Sny można wiązać z tym, co wydarza się w naszym życiu, fot. Pixabay.com

To oczywiście tylko przykładowe symbole, a to, co wydarza się w naszych snach, należy wiązać z podświadomością.

Sny. Co oznaczają?

Niejednokrotnie męczy nas jakiś problem, ale nie możemy znaleźć dla niego rozwiązania albo odpowiedzi na jakieś pytanie, które sobie zadajemy. Z pomocą przychodzą sny, które czasem potrafią przynieść takie odpowiedzi.

Brzmi to niewiarygodnie, ale znane są relacje osób, które zgubiły np. jakiś przedmiot, po czym we śnie przyszła do nich odpowiedź, gdzie mogły go zgubić. Po udaniu się w to miejsce przedmiot rzeczywiście tam się znajdował. To nie cud, lecz wskazówki dawane przez naszą podświadomość.

O znaczeniu snów dla nas mówią także naukowcy. W Internecie dostępny jest wykład profesora Vetulaniego na ten temat, ale możemy sięgnąć dalej. O snach pisał także Sigmund Freud, który twierdził, że sny mają wiele poziomów. Poziom jawny miał przedstawiać to, co zostało przez nas zapamiętane (czyli np. miejsce, w którym mogliśmy zostawić dany przedmiot). Poziom ukryty to ten, w którym powraca do nas to, co zostało przez nas wyparte (czyli np. negatywne emocjonalnie treści).

Wszystkie sny są w pewnym sensie snami pomocniczymi: pomagają przedłużyć sen, nie prowadząc do przebudzenia. Sny są strażnikami snu, a nie jego naruszycielami

– pisał Sigmund Freud.

O snach pisał też Carl Gustav Jung. On poszedł nieco dalej.

To prawda, że istnieją sny, które są odzwierciedleniem wypartych pragnień i obaw, jednakże czy jest coś poza tym, czego sen nie może przy tej okazji odzwierciedlać? Sny mogą być wyrazem nieuchronnych [nieuniknionych] prawd, filozoficznych teorii, iluzji, dzikich fantazji…, oczekiwań, irracjonalnych doświadczeń, nawet telepatycznych wizji i kto wie czego jeszcze…

– pisał Jung. W dalszym ciągu jednak badacze i naukowcy spierają się, co mogą oznaczać sny. Wciąż też są naukowcy, którzy prowadzą badania na ten temat i próbują zgłębić ten temat.

Zobacz też: Dendroterapia. Co to takiego i dlaczego warto przytulać się do drzew?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here