Szkoła waldorfska, fot. Pixabay.com
Szkoła waldorfska, fot. Pixabay.com

Jeżeli jesteś sceptykiem wobec tradycyjnych metod nauczania, to jedną z alternatyw dla zwykłego systemu edukacji jest posłanie dziecka do szkoły waldorfskiej. Co to takiego, jakie ma założenia szkoła waldorfska i na czym polega edukacja w takiej placówce? Sprawdź.

Szkoły waldorfskie będą dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie życie w zgodzie z przyrodą i zwierzętami, chcą innego niż standardowy systemu nauczania dla swoich dzieci i wierzą, że zwykła szkoła nie da im tego, co mogą dać im szkoły o alternatywnych metodach. To także dobry wybór dla rodziców dzieci, które mają zacięcie artystyczne. Wspominaliśmy już  o przedszkolach Montessori, czas zająć się szkołami waldorfskimi.

Twórcą szkoły waldorfskiej był austriacki filozof, Rudolf Steiner. Swoje założenia i koncepcję szkoły waldorfskiej przedstawił on w 1919. Dziś jednak szkoły tego typu stają się coraz bardziej popularnej. Ludzie dostrzegają, że tradycyjny system edukacji nie zawsze się sprawdza i szukają alternatyw, takich jak przedszkola Montessori czy szkoły waldorfskie.

W przypadku szkoły waldorfskiej uznaje się, że rozwój dziecka obejmuje trzy sfery: myślenie, uczucia i wolę. To dlatego w szkołach waldorfskich jest tak dużo artystycznych przedmiotów i zajęć. Bardzo często pojawiającym się w szkołach waldorfskich przedmiotem jest eurytmia – ten przedmiot muzykę, rytmikę i kolory. Nauczyciel pokazuje w ten sposób, że  wszystko ma jakiś rytm, że wszystko odbywa się swoim rytmem.

Co jest więc najważniejsze w szkołach waldorfskich? Z jednej strony więc stawia się na rozwój pasji dziecka, z drugiej nie ogranicza się mu jego wolności.

Zobacz też: Wolne szkoły. Co to takiego i czy warto wysłać dziecko do takiej szkoły?

Szkoła waldorfska. Co to takiego? Na czym polega?

Szkoła waldorfska stawia przede wszystkim na rozwój dziecka w tych dziedzinach, w których czuje się ono najlepiej.

Założenia szkoły waldorfskiej:

  • rozwój dziecka
  • nauczyciel pełni rolę opiekuna
  • przede wszystkim kreatywność
  • rozwijanie pasji
  • wolność wyboru
  • nauka dziedzin artystycznych oraz codziennych czynności, wspólne ich wykonywanie
  • przedszkole waldorfskie kończy się z 7. rokiem życia
  • w szkole waldorfskiej w klasach 1-6 jest cały czas ten sam nauczyciel
  • nauka blokami tematycznymi (np. przez kilka tygodni ten sam przedmiot)
  • oceny opisowe
  • brak podręczników
  • bezstresowe nauczanie
  • podkreślanie roli poszanowania przyrody
W szkole waldorfskiej liczą się praktyczne umiejętności, fot. Pixabay.com
W szkole waldorfskiej liczą się praktyczne umiejętności, fot. Pixabay.com

Nie ma więc tutaj standardowego programu nauczania, podręczników czy tradycyjnych ocen. W pewnym sensie szkoły waldorfskie są podobne do placówek Montessori, to jednak nie to samo. Wciąż jednak szkoły waldorfskie zalicza się do tzw. wolnych szkół. W takich szkołach pobudza się myślenie szerszymi kategoriami niż technika, biologia, polski. Tu bardziej liczyć się będą praktyczne umiejętności, poszanowanie przyrody, znajomość praw natury i kultura języka. Uczniowie mogą więc na przykład uprawiać ogródek, gotować, sadzić rośliny czy opowiadać o innych narodowościach.

Dzieci pracują w swoim tempie, rozwijając przy tym swoje pasje i nie zmuszając się do rzeczy, które nie sprawiają im przyjemności.

Szkoła waldorfska.  Wnętrze

Szkoły waldorfskie mają nie tylko inny program nauczania, ale też inaczej wszystko wygląda w środku. Wnętrze takiej szkoły jest ciepłe  i kolorowe. Dzieci mają się tu czuć  jak w domu. Przede wszystkim bezpiecznie, ale też swojsko.

W Polsce szkoły waldorfskie istnieją m.in. w: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach i Siemianowicach Śląskich.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here