Peeling, fot. Pixabay.com
Peeling, fot. Pixabay.com

To chyba nic nowego, że powinnyśmy regularnie peelingować naszą skórę. Złuszczanie naskórka jest potrzebne, by skóra wyglądała świeżo i ładnie. Ponadto peelingi działają na naszą cerę oczyszczająco. Tylko jaki peeling wybrać: gruboziarnisty czy enzymatyczny. Podpowiadamy.

Peeling złuszcza naskórek, usuwa zanieczyszczenia z naszej skóry, działa oczyszczająco, a cera jest ujędrniona i lepiej ukrwiona. Złuszczanie to jednak najważniejsza funkcja peelingów.

By jednak peelingi odnosiły skutek i dobrze działały na naszą cerę, trzeba je wykonywać regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Oferta peelingów na rynku kosmetycznym jest dosyć szeroka, ale dwa najważniejsze rodzaje peelingów to: gruboziarnisty i enzymatyczny.

Pojawia się jednak pytanie: jaki peeling wybrać? Zobacz, czym różnią się peeling gruboziarnisty i peeling enzymatyczny i wybierz najodpowiedniejszy dla swojej cery.

Zobacz też: Mróz a suchość skóry. Jak sobie z tym radzić?

Peeling gruboziarnisty i enzymatyczny różnią się sposobem złuszczania. W peelingu gruboziarnistym proces złuszczania następuje poprzez pocieranie drobinkami skóry. W peelingu enzymatycznym roślinne enzymy wnikają w naszą skórę, po czym rozpuszczają połączenia między komórkami i usuwają te komórki naskórka, które już są obumarłe. Wynika stąd, że peeling enzymatyczny jest delikatniejszy.

Peeling gruboziarnisty

Peeling grubozioarnisty zawiera drobinki, którymi pocieramy skórę. Mogą to być na przykład drobinki zmielonych orzechów, pestek owoców, cukru lub soli. Ponieważ mamy tu do czynienia z tarciem, należy uważać i nie stosować go wtedy, gdy skóra jest podrażniona.

Absolutnie NIE WOLNO stosować tego rodzaju peelingu w przypadku osób z trądzikiem (zobacz też: Sposoby na trądzik młodzieńczy. Jak go zwalczyć?). Zamiast oczyścić, peeling rozniesie tylko trądzik.

Peeling gruboziarnisty polecany jest cerom tłustym i mieszanym, ale już nie naczynkowym. Jeżeli nasza cera jest naczynkowa, widać zaczerwienienia, lepiej będzie zastosować peeling enzymatyczny.

Warto regularnie peelingować nie tylko twarz, ale całe ciało, fot. Pixabay.com
Warto regularnie peelingować nie tylko twarz, ale całe ciało, fot. Pixabay.com

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny opiera się na enzymach roślinnych. Nie mamy tu drobinek, a raczej gęstą masę. Mimo że nie ma tu tarcia, to po utrzymaniu warstwy peelingu przez kilka minut na twarzy, a następnie zmyciu jej, skóra będzie czuć się świeża i oczyszczona.

Działanie peelingu enzymatycznego jest łagodniejsze, dlatego efekty widoczne będą dopiero po kilkukrotnym jego zastosowaniu.

Peeling enzymatyczny należy zmywać letnią wodą. Peeling enzymatyczny mogą wykonywać także kobiety w ciąży – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Powyższe porady dotyczą przede wszystkim peelingowania twarzy, należy jednak pamiętać, że warto regularnie (2-3 razy w tygodniu) wykonywać peeling całego ciała, także okolic intymnych. To wygładzi naszą skórę i zapobiegnie wrastaniu włosków, z czym mają często problem kobiety po zabiegach depilacji woskiem.

To, czy wybrać peeling enzymatyczny czy gruboziarnisty, to jednak nie jedyny dylemat, jaki mamy przed sobą. Powstaje bowiem jeszcze pytanie: peeling cukrowy czy peeling solny – jaki wybrać? Ale to historia na zupełnie odrębny temat. Więcej o obu peelingach przeczytasz, klikając w link poniżej.

Zobacz też: Peeling cukrowy czy solny? Jaki wybrać? Sprawdź!

Jeżeli jednak w dalszym ciągu masz wątpliwości, jaki peeling wybrać, by najlepiej pasował do Twojej cery, albo Twoja cera jest szczególnie problematyczna, to skonsultuj swoją decyzję z wykwalifikowanym kosmetologiem lub dermatologiem. Oni fachowo doradzą i dobiorą kosmetyk, mając też wgląd w to, jaką masz cerę i jakie problemy dermatologiczne, czyli na co warto położyć nacisk.

Zobacz też: Ogórek. Jakie ma właściwości zdrowotne i kosmetyczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here