Jak szybko się uspokoić? fot. Pixabay.com
Jak szybko się uspokoić? fot. Pixabay.com

Czasem porywa nas złość, zdenerwowanie. Co zrobić, by nie dać się opanować negatywnym emocjom i szybko się uspokoić? Jak ukoić skołatane nerwy? Odpowiadamy na te pytania.

Różne są powody nagłego stresu. Może nas zdenerwować jakiś bodziec z zewnątrz, a być może powodem nerwów i złości są słowa partnera. W końcu nie we wszystkim musimy mieć takie samo zdanie. Są też takie sytuacje, kiedy kobieta walczy ze stanami lękowymi, atakami paniki lub nerwicą. To dzieje się zwykle w wyniku dłuższego stresu, traumatycznych wydarzeń lub toksycznego związku. Ta ostatnia sytuacja często wymaga leczenia. Jak jednak poradzić sobie w szybki i prosty sposób ze stresem i nerwami? Innymi słowy: jak szybko się uspokoić? Oto nasze metody.

Oddychaj i rozważ to na spokojnie

Zaczerpnij kilka głębokich oddechów. Niektórzy robią to intuicyjnie, próbując się uspokoić. To naprawdę działa! 10 głębokich wdechów i wydechów i się uspokoisz. Najlepiej, by podczas takiego głębokiego oddychania spróbować o niczym nie myśleć i skupić się tylko na oddechu.

Rozważ to na spokojnie to druga część tej metody. Kiedy już swobodnie i głęboko pooddychasz, zadaj sobie pytania: czy to naprawdę taki problem? Czy mogę znaleźć na to rozwiązanie? Czy naprawdę warto stresować się tym i ryzykować pogorszenie relacji? A może uda się znaleźć kompromis? Spróbuj pomyśleć o problemie w racjonalny sposób, nie ulegając emocjom, zwłaszcza tym negatywnym.

Jeżeli to nie pomaga, a często ulegasz emocjom, poszukaj blogów o tematyce rozwoju osobistego, znajdź blogerów, którzy Cię inspirują, zasubkrybuj ich. Dzięki temu dowiesz się więcej o różnego rodzaju metodach, które pomogą C się wyciszyć i znaleźć ukojenie.

Zaparz zioła

Może to się wydawać dziwne, ale wiele ziół i herbat ma działanie uspokajające. Możesz zaparzyć melisę (zobacz też: Melisa. Jakie ma właściwości zdrowotne?) lub zieloną herbatę (pamiętaj, że zielona herbata może mieć działanie uspokajające, ale tylko wtedy, gdy parzysz ją długo, a na pewno powyżej 5 minut). Melisę powinno się zaparzać dłużej, od 10 do 15 minut.

Czasem najlepszym sposobem na uspokojenie jest zaparzenie melisy i pozostanie sam na sam ze sobą, fot. Pixabay.com
Czasem najlepszym sposobem na uspokojenie jest zaparzenie melisy i pozostanie sam na sam ze sobą, fot. Pixabay.com

Poświęć sobie czas, zostań sama ze sobą

Złość, stres, nerwy to często efekt tego, że nie mamy czasu dla siebie. Zapracowani, zabiegani próbujemy związać koniec z końcem. Efekt jest taki, że… wszystko nas denerwuje.

Zatem: odłóż aktualny problem na bok, poświęć sobie jedno popołudnie. Poczytaj książkę, zrób coś, co Cię relaksuje i dopiero wtedy, na spokojnie, wróć do problemu, przemyśl go i postaraj się znaleźć rozwiązanie. To naprawdę działa!

Wyjdź na spacer

Masz stresową sytuację i brakuje Ci już sił, by myśleć wciąż o tym samym, szukając rozwiązania problemu? Wyjdź na spacer, najlepiej do parku i lasu, przytul się do drzewa. Wycisz się i postaraj się oczyścić swój umysł. Nie myśleć o zupełnie niczym. Zobaczysz, że jak wrócisz do domu rozwiązanie samo przyjdzie do Twojej głowy. Właśnie tak działa oczyszczanie się z toksycznych myśli.

Zobacz też: Dendroterapia. Co to takiego i dlaczego warto przytulać się do drzew?

Medytuj

Wprowadź do swojego życia codzienne rytuały, a wśród nich rytuał porannej medytacji. Regularne medytowanie sprawia, że na co dzień jesteśmy spokojniejsi i mniej rzeczy wyprowadza nas z równowagi. Ten sposób da Ci długofalowe efekty, dlatego tym bardziej warto go przetestować na samej sobie.

Zobacz też: Zdrowe nawyki. Które warto wdrożyć w życie

Warto też inwestować w takie metody, które dadzą Ci poczucie spokoju na dłużej, a wówczas mało co Cię wyprowadzi z równowagi. Taką metodą jest właśnie medytacja. Ale na przykład wprowadzenie do swojego życia nawyku regularnych spacerów, zwłaszcza kąpieli leśnych, również może dać piorunujące efekty. Po prostu zbierz się w sobie i spróbuj.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here