Peeling cukrowy czy solny? Który jest lepszy i od czego powinniśmy uzależniać wybór peelingu dla naszej skóry? Odpowiadamy na te pytania. Sprawdź, który peeling lepiej wybrać – cukrowy czy solny.
Oczywiście nie jest to jedyne pytanie, które możemy sobie zadawać, gdy mowa o peelingach. Peelingi dzielą się bowiem także na peelingi gruboziarniste i enzymatyczne, ale o tym pisaliśmy tutaj.
Jakie są zalety i wady peelingów cukrowych i solnych? Które są lepsze? Jaki lepiej wybrać dla Twojej skóry? Sprawdź.
Peelingi cukrowe i solne różnią się oczywiście składem: cukrowe są na bazie cukru, solne – na bazie soli. Cukier i sól mają różne właściwości, ale jest też coś pomiędzy, czyli peeling cukrowo-solny.
Peeling cukrowy
Cukier złuszcza, nawilża i odbudowuje. Można go stosować zarówno na ciało, jak i na twarz. Najczęściej jest na bazie tego zdrowszego cukru, a więc cukru trzcinowego. Jest delikatniejszy i mniej drażniący niż peeling solny, dlatego nada się do każdego rodzaju skóry, nawet skóry wrażliwej i naczynkowej. Można go stosować:
- na sucho – efekt złuszczenia będzie mocniejszy
- na mokro – działanie będzie łagodniejsze, ale przy delikatnej skórze warto rozważyć właśnie ten sposób
Peeling cukrowy. Co musisz wiedzieć?
- jest łagodniejszy
- mniejsze efekty
- dobry dla skóry wrażliwej
- można stosować na twarz
Peeling solny
Peelingi solne produkowane są zwykle na bazie soli z Morza Martwego, która ma zdrowotne właściwości i zawiera wapń, magnez i potas. Sól ma działanie odkażające, oczyszczające i dezynfekujące. Drobinki soli są większe, ostrzejsze, dlatego lepiej stosować tego rodzaju peeling na ciało, ale niekoniecznie na twarz. Peeling solny będzie dobry w przypadku takich partii ciała, jak kolana, stopy czy łokcie, gdzie skóra jest grubsza i rogowacieje. W przypadku posiadania zadrapań i ran sól jest niewskazana.
Jeżeli jednak szukamy peelingu na twarz, to od razu zrezygnujmy z peelingu solnego. Peeling solny nada się natomiast do walki z cellulitem i wspomaganiu odchudzania.
Peelingi solne nadają się bardziej do skóry normalnej i tłustej. Działanie nawilżające ma bardziej peeling cukrowy.
Wcześniej rozważaliśmy również peelingi enzymatyczne i gruboziarniste – tu również bierzemy pod uwagę jaką mamy skórę.
Peeling solny. Co musisz wiedzieć?
- jest mocniejszy
- dobry dla skóry normalnej
- oczyszcza i odkaża
- lepszy na dolne partie ciała
Zobacz też: Peeling: gruboziarnisty czy enzymatyczny? Jaki wybrać?
Najlepiej jednak, jeżeli wybór peelingu skonsultujesz ze swoją kosmetyczką, która zna Twoją cerę i wie, co jest jej największym problemem. Poradniki poradnikami, ale nic tak nie działa jak rada specjalisty.
Pamiętajcie również, że najlepsze peelingi to te o naturalnym składzie. Wówczas mamy mniejsze ryzyko, że jakiś składnik wywoła u nas reakcję alergiczną.
Jeżeli chcemy mocnych i szybkich efektów, warto czasem wybrać się na peeling u kosmetyczki. Kosmetyczka wykona profesjonalny zabieg i dobierze peeling do Twojej cery. To jednak nie zwalnia Cię z regularnego peelingowania skóry w domu.
Kiedy nie wykonujemy peelingów?
Peelingów nie wykonujemy tylko wtedy, gdy skóra jest podrażniona lub jesteśmy po zabiegu depilacji woskiem lub pastą cukrową.
Peelingi wykonuje się 2-3 razy w tygodniu. Pamiętajcie o tym, żeby nie zapominać o rytuale peelingowania skóry. Brak tego rytuału spowoduje na przykład to, że gdy pójdziesz na depilację, wyrywanie włosów będzie bardziej bolesne.
Zobacz też: