Kiedy zmienić pracę? Jakie są sygnały, które powinny nam dać do zastanowienia, czy na pewno obecna praca ma sens? A jeżeli zmienić pracę, to na jaką, by wreszcie przynosiła nam satysfakcję i wymarzone zarobki? Odpowiadamy na te pytania
W pracy spędzasz co najmniej 40 godzin tygodniowo. Często od rana do wieczora i często w domu spędzasz tak naprawdę mniej czasu niż w pracy (nie liczymy oczywiście czasu na sen). Dlatego praca powinna sprawiać Ci radość, przyjemność i dawać satysfakcję. Praca, do której musisz się zmuszać lub taka, która Cię irytuje, nie ma sensu. Prędzej czy później doprowadzi Cię do poczucia frustracji, a nawet depresji (zobacz też: Samotność i izolacja. Jak sobie z tym radzić?).
Kiedy zmienić pracę? Najważniejszym sygnałem powinno być dla Ciebie to, czy czujesz się dobrze traktowany przez szefa, współpracowników i czy przypadkiem dodatkowe fuchy nie sprawiają Ci więcej radości niż praca pierwszego wyboru. Jeżeli tak jest i jeżeli bez przerwy coś Cię irytuje w postępowaniu Twojego szefa lub współpracowników, to najwyższy czas zmienić pracę.
Zmiana pracy. Najważniejsze sygnały, że czas zmienić pracę
Nadmieniliśmy już o najważniejszych sygnałach, ale zbierzmy je wszystkie i podsumujmy.
Kiedy zmienić pracę?
- jeśli szef i współpracownicy nie traktują Ciebie dobrze
- jeśli masz poczucie, że w Twojej pracy „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”
- jeśli ktoś w Twojej pracy Cię oszukał albo nie dotrzymano Ci warunków, na które się zatrudniałaś w danej pracy
- jeśli szef to seksista
- jeśli dla Twojego szefa ważniejsza niż człowiek jest korporacja
- jeśli dodatkowe fuchy i zajęcia sprawiają Ci więcej radości niż praca pierwszego wyboru
- jeśli czekasz z utęsknieniem do piątku i tak co tydzień
- jeśli z trudem wstajesz do pracy
- jeśli co chwila spoglądasz na zegarek, ile jeszcze do końca dnia pracy
- jeśli nie satysfakcjonują Cię zarobki, a nie ma szans na podwyżkę
- jeśli przestałaś się rozwijać
To w skrócie. To, o czym musisz jeszcze pamiętać, to to, że nie warto rzucać papierami, nie mając w rezerwie nowej pracy. Lepiej się rozglądać, rozsyłać CV niż zostać z niczym. Rzucić obecną pracę powinnaś dopiero wtedy, gdy będziesz mieć „nagraną” nową pracę.
Zobacz też: Umowa na okres próbny. Co musisz wiedzieć?
Nowa praca. Czym się kierować?
Czym kierować się w wyborze nowej pracy?
- Zobacz, jakie wrażenie podczas pierwszej rozmowy robi Twój potencjalny nowy szef. Czy skupia się na rozmówcy, czy raczej na celach korporacji. To bardzo ważne, ponieważ szef, który skupia się jedynie na firmie, nie będzie dobrym managerem ani nie będzie dbał o swoich pracowników, w tym także o Ciebie. Do takiego szefa nie można iść z problemami, a wnioski o podwyżkę przeważnie są odrzucane.
- Wybieraj tylko takie oferty pracy, które wydają Ci się interesujące. Wybierz taką pracę, która będzie dla Ciebie fascynująca. W innym wypadku znów będziesz czekać do piątku i tak co tydzień. A to bez sensu…
- Zobacz, czy proponowane godziny pracy są dla Ciebie realne. To bardzo ważne. Nie każdy nadaje się na nocne zmiany i nie każdy umie wstać o godz. 5.00 rano.
- Wróć do poprzedniej pracy, jeżeli była ona dla Ciebie bardziej interesująca niż obecna. I jeżeli nie spaliłaś w niej mostów (tego nie warto robić). Zdarza się, że podejmujemy złe decyzje. Ale nie traktuj się jak córkę marnotrawną. Każdy ma prawo próbować.
Być może skorzystasz z naszych rad i wreszcie przestaniesz się umartwiać w pracy, która nie sprawia Ci satysfakcji.
Zobacz też: