Przemęczenie - do czego prowadzi? fot. Pixabay.com
Przemęczenie - do czego prowadzi? fot. Pixabay.com

Przemęczenie i wyczerpanie – to częste odczucia w przypadku osób, które zmagają się z pracoholizmem albo takich, które niekoniecznie są uzależnione od pracy, ale z różnych powodów mają dużo obowiązków. To też problem, który dotyka często kobiet, które próbują pogodzić pracę, wychowanie i opiekę nad dziećmi oraz rolę żony i gospodyni.

Uczucie zmęczenia, czasem także ból głowy i osłabienie – to wszystko towarzyszy przemęczeniu czy też wyczerpaniu. Niestety, bez odrobiny samodyscypliny nie da rady, by pokonać ten problem. Trzeba dużo silnej woli.

Oczywiście, można ratować się naturalnymi „pobudzaczami”, ale to działa tylko na chwilę, a nie eliminuje problemu wyczerpania i opadnięcia z sił.

Jak więc poradzić sobie z przemęczeniem i wyczerpaniem? I jakie są objawy przemęczenia? Sprawdź.

Objawy przemęczenia

Wspomnieliśmy już o uczuciu zmęczenia, bólach głowy i o ogólnym osłabieniu. Jakie są inne objawy przemęczenia tudzież wyczerpania?

  • zaburzenia snu
  • bóle mięśni
  • bóle kręgosłupa
  • trudności w skoncentrowaniu się na jednej kwestii
  • niepokój
  • stany lękowe
  • ucisk w klatce piersiowej

Przemęczenie. Jak sobie z tym radzić?

Jak sobie radzić z przemęczeniem? Na pewno nie możemy przyzwolić na to, by ten stan dalej trwał, a „jakoś to będzie”. Jeżeli odpuścimy, to przemęczenie szybko może odbić się na naszym zdrowiu.

Nie ma jednego leku, remedium na przemęczenie. To stan, który możemy zwalczyć jedynie siłą woli i chęcią zmiany stylu życia. Po pierwsze, systematyczność. Mając dużo obowiązków, rozłóżmy je tak, by codziennie robić po trochu. Po drugie, asertywność. Naucz się mówić NIE. Po trzecie, zmiana nawyków. Wprowadź do swojego życia pewne rytuały, na przykład medytacja lub gimnastyka codziennie rano. To da Ci więcej energii na każdy kolejny dzień. O tym więcej poniżej:

Naturalne sposoby na przemęczenie to także aktywność fizyczna, która dodaje nam endorfin oraz zmiana diety. Co trzeba ograniczyć, jeżeli czujemy się chronicznie zmęczeni i wyczerpani? Przede wszystkim kofeinę, która działa pobudzająca i w większych ilościach prowadzi do roztrzęsienia, pobudzenia, nerwowości. To złudne, że będąc zmęczonymi sięgamy po duże ilości kawy po to, by jakoś przetrzymać dzień i działać na najwyższych obrotach. Z diety powinniśmy wyłączyć także cukier i alkohol. Warto zacząć suplementować więcej magnezu (zobacz też: Magnez. Dlaczego warto go suplementować?) i witamin z grupy B.

Pamiętajcie, że złoty środek tkwi u podstaw, a więc u zmiany odżywiania, nawyków i zwiększenia aktywności fizycznej. Będąc przy tym ostatnim, dobrze sprawdzi się poranny jogging, gimnastyka czy jazda na rowerze.

Innym nawykiem, który warto wprowadzić do swojego życia, jest medytacja. Ludzie, którzy medytują, deklarują, że czują się szczęśliwsi, rzadziej się stresują, są bardziej opanowani, trudniej ich wyprowadzić z równowagi. Brzmi jak marzenie?

Przemęczenie może prowadzić do depresji, fot. Pixabay.com
Przemęczenie może prowadzić do depresji, fot. Pixabay.com

Do czego może prowadzić przemęczenie?

Przemęczenie odbija się na naszym zdrowiu, zwłaszcza psychicznym. Najpierw pod wpływem życia pod presją pojawia się stres, potem niepokój i stany lękowe. To wszystko może prowadzić do chorób psychicznych i depresji.

Zobacz też: Samotność i izolacja. Jak sobie z tym radzić?

Dlatego lepiej od razu wziąć się za siebie i organizować tak, by nie doprowadzić do stanu przewlekłego zmęczenia. Zacznijmy więc od trwałej zmiany nawyków, która doprowadzi nasze zdrowie i stan psychiczny do idealnego stanu. Zamiast frustracji będziemy wówczas odczuwać radość i satysfakcję z małych rzeczy i codziennego życia.

Zobacz też:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here