Orzeszki ziemne – czy są zdrowe? Czy warto je jeść? Jakie mają właściwości zdrowotne? Solone czy bez soli? Jakie są najlepsze? Odpowiadamy na te pytania. Sprawdź, czy warto jeść orzechy arachidowe.
Orzechy ziemne, inaczej orzechy arachidowe, zwane też popularnie fistaszkami, są zdrowe, choć są też zdrowsze orzechy. Co ciekawe, orzeszki ziemne mogą być też afrodyzjakiem. Przydadzą się więc na walentynki.
Garść orzeszków ziemnych to 183 kcal. 100 gram orzeszków to 567kcal. Mimo że orzeszki są kaloryczne, to warto je jeść, szczególnie w przypadku osób pracujących fizycznie i umysłowo. To dobre dla naszego mózgu.
Orzeszki ziemne. Co zawierają?
Orzeszki ziemne może i są najmniej zdrowe spośród wszystkich orzechów, ale zawierają za to najwięcej białka, a to oznacza, że jeżeli regularnie uprawiamy sport, to powinniśmy jeść je stosunkowo często.
Co zawierają orzeszki ziemne?
- białko
- błonnik
- potas
- polifenole
- cynk
- kwas foliowy
- witaminy z grupy B
- magnez
Jak widać, orzeszki ziemne zawierają sporo mikroelementów, mających prozdrowotne właściwości.
Orzeszki ziemne. Właściwości zdrowotne
Przyjrzyjmy się teraz właściwościom zdrowotnym orzeszków ziemnych.
Jakie właściwości zdrowotne mają orzeszki ziemne?
- zapobiegają miażdżycy i chorobom serca
- obniżają poziom złego cholesterolu (LDL)
- zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL)
- poprawiają pamięć i koncentrację
- łagodzą stres
- łagodzą bóle migrenowe
- wspomagają walkę z trądzikiem (zawierają cynk)
- zapobiegają zapadalności na chorobę Alzheimera
- poprawiają potencję
- wspomagają odchudzanie (zawierają dużo błonnika)
Zobacz też: Cynamon. Jakie ma właściwości zdrowotne? Sprawdź!
Orzeszki ziemne. Właściwości kosmetyczne
Orzeszki ziemne mają też cenne właściwości kosmetyczne. Zawierają dużo witaminy E, która wspiera zachowanie łączności komórek śluzowych i skóry. Dzięki temu orzeszki ziemne chronią skórę przed wolnymi rodnikami.
Ci ciekawe, orzeszki ziemne poprawiają również nastrój (podnosi się poziom serotoniny).
Orzeszki ziemne. Przeciwwskazania
Są oczywiście sytuacje, kiedy trzeba zrezygnować albo przynajmniej ograniczyć spożywanie orzeszków ziemnych. To:
- odchudzanie (orzeszki ziemne są wysokokaloryczne, nie należy jednak z nich rezygnować całkowicie, ponieważ zawierają też błonnik, który jest potrzebny, gdy chcemy zrzucić kilogramy)
- alergia (tu kategoryczny zakaz jedzenia orzeszków, w przypadku alergii lepiej całkowicie zrezygnować z jedzenia orzeszków, bo reakcje alergiczne mogą być różne, począwszy od wysypki, a skończywszy na utracie świadomości i trudnościami ze złapaniem oddechu)
Orzeszki ziemne. Z solą czy bez?
Orzeszki ziemne często można kupić solone, ale są też i takie bez soli. Które lepsze? To zależy. Osobom zdrowym poleca się te bez soli. Jednakże w przypadku osób, które mają niedobór sodu lub hiponatremię, lepiej wybrać te solone.
I chociaż orzeszki ziemne mają dużo kalorii, to pamiętajmy, że są zdrowe i jeżeli tylko nie jesteśmy na nie uczuleni, to nie powinniśmy z nich rezygnować.
Orzechy ziemne. Do czego stosować?
Orzeszków ziemnych nie musimy jeść tylko jako przekąski. Możemy je dodawać do różnych potraw. Orzeszki często wykorzystywane są w kuchni chińskiej, gdzie uzupełnia się ich smakiem smak wieprzowiny w sosie słodko-kwaśnym. Można też dodawać orzeszki ziemne do różnego rodzaju deserów.
Orzeszki ziemne wydają się być zwykłą, tanią przekąską. Jednak jeżeli będziemy jeść je w niewielkich ilościach i najlepiej bez soli (po prostu zwykłe orzeszki) mogą mieć też pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a także naszą skórę i nastrój.
Zobacz też:
- Dynia. Jakie ma właściwości zdrowotne i czy warto ją jeść?
- Ananas. Właściwości zdrowotne. Dlaczego warto go jeść?
- Na czym najlepiej smażyć? Oliwa czy olej?